Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Šumava: Pustina, místo jako z hororu

Your vote is:
5.00 z 1 Hlasů

Šumava je plná přírodních skvostů, oblíbené středisko všech sportovních nadšenců a kraj, kam návštěvníci utíkají hledat oddech od každodenního ruchu velkoměsta. Občas vás však turistické trasy mohou zavést až na místa, z nichž vám naskáče husí kůže. Jedním z nich je i Pustina, zaniklá obec, která dnes připomíná scénu z hororového snímku.

 

Zaniklá obec Pustina

Šumavská obec Pustina (německy známá jako Einöde) se až do roku 1945 rozkládala na náhorní ploše pod Březníkem v Plzeňském kraji. Kdysi dávno zde stála sklárna s knížecí hájovnou a ještě v roce 1860 se zde nacházelo 9 domů s 51 obyvateli. Dnes, jak již napovídá název, však místo zeje prázdnotou – nebo alespoň zdánlivě! Pokud však nepatříte mezi fanoušky historických objektů, nesmutněte – určitě vás nadchne alespoň pohodová procházka šumavskými loukami a lesy!

Vyrazit můžete kupříkladu z Dobré Vody poblíž Hartmanic, kde lze využít místní parkoviště. A pokud by se tato trasa zdála zdatným turistům málo náročná, není problém pokračovat dál směrem Březník a Prášily až k Vintířově skále pojmenované po poustevníkovi, který zde údajně hledal „pusté místo“.

 

 

Hájovna Pustina

Bývalá knížecí hájovna, která svým zjevem kdysi připomínala zámeček, dnes vypadá jako vystřižená z hororu. Jedná se zároveň o jediný objekt, který z obce zůstal zachován. Z její někdejší majestátnosti zůstalo jen pramálo, i přesto něco na této budově dává jasně najevo, že se nejedná jen o další zchátralý dům v okolí. Pro důkaz není třeba chodit příliš daleko. Kupříkladu ještě za dob první republiky sem jezdil sám prezident Edvard Beneš a zdi hájovny se tak staly svědky toho, jak se dělala československá politika.

Nadšení lovci paranormálních jevů a záhad sem tam vypustí do světa zážitky a dojmy z tohoto místa – mnozí z nich tvrdí, že uvnitř opuštěné budovy nebyli tak úplně sami. Jedná se jen o další internetový vtípek? Narazili během své návštěvy na zvířata, která si z hájovny udělala svůj nový domov? Nebo to snad byl duch poslední obyvatelky, hraběnky z Kunratic, která zde žila až do svých osmdesáti let? To už si musí každý přebrat sám. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že děsivá atmosféra Pustiny popouští uzdu fantazii každého objevitele…

 

 

Doktor na koni

Dalším poněkud méně známým – přestože pro některé lidi neméně důležitým – obyvatelem hájovny a Pustin byl MUDr. Zdeněk Kostrouch, často přezdívaný jako „doktor na koni“. Původní plány vydat se do Afriky selhaly, a on tak žil na samotě Pustin v letech 1964–1993. Proslavil se především tím, že kromě doktorské brašny se neobešel bez koně. Protože doprava do ordinace v Hartmanicích bývala často problematická, rozhodl se pro toto radikální řešení. Na koni pak jezdil i přímo za svými pacienty a jistě díky tomuto čtyřnohému společníkovi zachránil mnohé životy. Dnes jeho činy připomíná umrlčí prkno poblíž opuštěné hájovny.

 

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.