Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 10 bodů, které vám ulehčí výběr podnájmu

Your vote is:
5.00 z 1 Hlasů
 1. Co vlastně chci?

  Nejdříve je potřeba si ujasnit, o jaký byt máte zájem. Častým a jedním z nejlevnějších řešení jak pro páry, tak pro jedince jsou byty 1+kk, 1+1 a případně 2+kk. Pokud vám stačí pouze jedna místnost, nebojte se prohlédnout i nabídky garsoniér. Ty mají v dnešní době podobnou velikost jako byty označené 1+kk a můžete v nich najít levné a zajímavě řešené bydlení.
 2. Vybavení

  Vybavení bytu je další velmi potřebnou informací. Byty se nabízí nevybavené, polovybavené a vybavené. Dávejte si však pozor, především u vybavených bytů, zda jsou součástí pronájmu opravdu všechny uvedené spotřebiče. Také doporučuji se zeptat zprostředkovatele či majitele, zda nábytek na fotkách inzerátu je ten, který bude v bytě, až se do něj nastěhujete. Může se totiž stát, že si dřívější nájemci pořídila například vlastní manželskou postel, ale v bytě je ve finále nabízena pouze postel jednolůžková.
 3. Poplatky

  Cena nájmu je důležitým faktorem pro výběr bytu. Tu ovlivňuje především lokalita pronájmu a stav bytu. K ceně většinou musíme připočítat i energie, které se nejčastěji zvyšují s rostoucím počtem osob. Energie můžou být přepsány na nájemce nebo si je ponechá majitel. Ve druhém případě se určitě zeptejte, zda majitel vrací či nevrací případné přeplatky. Další položka, která může navýšit cenu je internet. I ten často nebývá započítáván do uvedené částky nájmu.
 4. Kauce

  Vratná kauce bývá obvykle ve výši jednoho nájmu. Pokud je kauce vyšší, bývá často důvodem dražší nábytek či fakt, že je byt nově po rekonstrukci. Nikdy neplaťte kauci před podepsáním smlouvy! Jednak proto, že své peníze nemusíte dostat zpátky, ale i proto, že ve smlouvě je uvedeno na co konkrétně může majitel peníze z vratné kauce použít. Než vše podepíšete a zaplatíte, určitě se podívejte, zda nemá majitel například právo za vaše peníze vymalovat či zaplatit úklid bytu.
 1. Realitní kancelář ano nebo ne?

  Realitní kanceláře nabízí zprostředkování pronájmu bytů. Za jejich služby pak zaplatíte poplatek, který se pohybuje okolo výše jednoho nájemného. Když už budete ochotni zaplatit tyto peníze, pohlídejte si, aby služby realitní kanceláře zahrnovaly právní servis. Rozhodně se totiž jedná o další jistotu pro vaše peníze.
 2. Kdy hledat?

  Pokud už víte, co od bytu potřebujete, procházejte nabídky na internetu každý den. Levné a hezké pronájmy v dobré lokalitě chce totiž opravdu každý, a proto tyto nabídky mizí bleskovou rychlostí. Co nejdříve a nejlépe telefonicky si domluvte prohlídku. Majitel tak uvidí, že máte opravdu zájem a ví, že jednání s vámi nebude ztráta času.
 3. A kdy naopak nehledat.

  Pokud to jde, snažte se vyhnout hledání bytu v letních měsících. To je totiž doba kdy na trh vstupují studenti a snaží se ulovit pěkné a levné byty. V těchto měsících se může stát, že o byt se bude zajímat až 50 zájemců.
 4. Ten chci!

  Před prohlídkou se domluvte s majiteli na potřebnou formu rezervačního poplatku. Nelekejte se, už se nejedná o další peníze navíc. Pokud by se vám však byt opravdu líbil, můžete například zaplatit první nájem či vratnou kauci a tak si zajistit, že vám další zájemce byt nevyfoukne před nosem. Ale znova opakuji – neplaťte nic před podepsáním smlouvy
 5. Proč mě nevybrali?

  Při velkém počtu zájemců projdete výběrem realitního agenta či majitele. Často vyřazující požadavek je nekuřáci, bez zvířat. Nelekněte se, když se vás majitel bude ptát na vaše zaměstnání, plány do budoucnosti a další informace. Pokud jste nervózní, není od věci si kratší interview připravit předem.
 6. Nenechte se nachytat!

  Opatrně při výběru. Nenechte se strhnout nabídkou luxusního bytu za pár tisíc na měsíc. Většinou se jedná jen o způsob jak dostat peníze z důvěřivých lidí. „Majitelé“ často na tyto inzeráty odpovídají v angličtině a nízkou cenu nájmu vysvětlují tím, že bydlí v cizině a byt leží ladem. Peníze neposílejte ani jim, ani stránkám, které by údajně měly sloužit jako úschovny peněz.


A na závěr malá rada. Pokud hledáte byt a stále nenacházíte ten pravý, nezoufejte. Zkuste si dát i vy inzerát nebo si nastavte upozornění na e-mail. Tím zvýšíte své šance a vysněné bydlení nakonec určitě najdete!

 

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.