Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 10 nejlépe hodnocených filmů

Your vote is:
5.00 z 2 Hlasů

Jednou z největších kulturních oblastí je jednoznačně naše filmové dědictví. Těžko by se dal najít člověk, který nikdy žádný snímek neshlédl a my si teď přiblížíme 10 nejlépe hodnocených filmů podle žebříčku ČSFD (Česko-slovenské filmové databáze). 

 

1) Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Tento film, natočený podle novely Stephena Kinga, je jednoznačně jedno z nejhumánnějších děl, které můžete shlédnout. Vypráví příběh o přátelství dvou vězňů, kteří se společnými silami snaží přežít ostrý vězeňský systém. Dodávají odvahu nejen sami sobě, ale i ostatním spoluvězňům. Do filmu byli obsazeni výborní herci. Tim Robbins a Morgan Freeman předvedli v hlavních rolích strhující výkon, který vás uchvátí a strhne do děje. Ne nadarmo byl film nominován na dva Zlaté glóby a sedm Oscarů. 

 

2) Forrest Gump (1994)

Kdo neviděl tento film, jako by snad nebyl. Režisér Robert Zemeckis předvedl v tomto snímku celé své umění. Hlavním hrdinou je naivní mladý muž, který prožívá různá životní dobrodružství a my můžeme vidět všechny tyto situace z jeho neposkvrněného a téměř infantilního pohledu, který ale zahřeje u srdce. Film je prošpikovaný vtipnými gagy, kulturními odkazy, ale i dojemnými, melancholickými a smutnými chvílemi. Tom Hanks předvedl v roli Forresta špičkový výkon, který se vám při sledování dostane pod kůži. Počet cen, který film získal, mluví sám za sebe. Cenu Bafta, tři Zlaté glóby a šest Oscarů, to je konečný výsledek Zemeckisova snažení.

 

3) Zelená míle (1999)

Film, který rozbrečel i ta nejledovější srdce. Máme tu znovu snímek natočený podle knihy Stephena Kinga a znovu zde máme v hlavní roli skvělého Toma Hankse. Příběh vypráví starý Paul (Hanks), který se vrátí ve vzpomínkách zpět v čase, kdy ještě sloužil jako dozorce ve věznici smrti. My tak vidíme, jaké příběhy se zde odehráli a díky bystrému vypravěči můžeme prožít smutek, který prožíval on sám spolu s odsouzenými. A přestože je film plný nepěkných okamžiků, chytne vás za srdce tak, že si ho zamilujete. Režiséru Franku Darabotovi se tak podařilo získat nominaci na Zlatý glób a čtyři nominace na Oscara. 

 

4) Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Tento dramatický snímek českého režiséra Miloše Formana z hlavy jen tak nedostanete. Děj se odehrává v prostředí psychiatrické léčebny, kam nastoupí Randle (Jack Nicholson), který postrádá jakoukoliv disciplínu a svým chováním otřese chodem celého zařízení. Nicholson předvedl skvělý výkon, který vás donutí se do filmu dokonale vžít. Film je adaptací bestselleru Kena Keseyho a v roce 1976 vyhrál všech pět hlavních Oscarů. Na kontě má také nominaci na další čtyři, pět cen Zlatých glóbů, šest cen Bafta a spoustu dalších.

 

5) Sedm (1995)

Sedm. Film, který ve vás zanechá smíšené pocity a film, který není pro každého. Tento psychologický thriller v sobě nese temný nádech a napětí od první sekundy, až do té poslední. V hlavních rolích výborní herci - Brad Pitt a Morgan Freeman. Jako dva policisté jsou na stopě geniálního vraha, který se nechal inspirovat 7 smrtelnými hříchy a jeho zločiny otřesou i těmi nejzatvrzelejšími. Režisérovi Davidu Fincherovi se povedlo přenést na plátno neuvěřitelně tajuplnou atmosféru s rozuzlením, které zlomí každého, kdo se odváží snímek dokoukat do konce. Film byl nominován na jednu cenu Bafta a na jednu cenu Oscara za nejlepší střih.

 

6) Schindlerův seznam (1993)

Velice šokující a temný snímek, vyprávějící o citlivém a krutém tématu Holocaustu není jednoduché shlédnout, ale pokud tak člověk učiní, uvidí skvěle natočený film s neuvěřitelnými hereckými výkony. Režisér Stephen Spielberg skvěle zmapoval skutečný příběh Oskara Schindlera, který přesto, že stál na straně nacistů, objevil v sobě kousek člověka a i přes nebezpečí pomáhal těm, kterým už  se téměř pomoci nedalo. Ze špičkových herců můžeme jmenovat Liama Neesona, Bena Kingsleyho nebo Ralpha Phinniese. Film získal sedm cen Bafta, tři Zlaté glóby a sedm Oscarů. 

 

7) Kmotr (1972)

Snímek, který viděl snad každý filmový fanoušek. Vypráví příběh americké mafiánské rodiny, kterou vede ostrou rukou starý don Vito (Marlon Brando). Ve filmu můžeme vidět rozmach organizovaného zločinu po tom, co skončila druhá světová válka. Uvidíte zde osud rodiny Corleonů, která si hazardem, vydíráním, prostitucí a agresí snaží udržet své výstavní postavení. Režisér Francis Ford Coppola, přesto jak nezkušený a mladý v té době byl, vytvořil neuvěřitelně autentické a emotivní dílo, které se vám dostane pod kůži. Snímek získal jednu cenu Bafta, pět Zlatých glóbů a tři Oscary.

 

8) Nedotknutelní (2011)

Do seznamu se dostal i film novější, a to z dílny režisérů Erica Toledana a Oliviera Nakache. Ochrnutý a bohatý muž si najme nového opatrovníka Drisse, který vyrůstal na předměstí a byl právě propuštěn z vězení. Driss se zdá jako nejméně vhodný člověk na danou práci, ale během filmu váš názor dokonale změní. Z mužů se i přes jejich rozdílný život stanou nejlepší přátelé a vy můžete vidět, jak se jejich "nedotknutelné" přátelství vyvíjí a formuje. Film vás rozesměje i dojme a za zmínku stojí, že v roce 2012 vyhrál Českého lva za nejlepší zahraniční film.

 

9) Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Nejstarší film z našeho seznamu, což mu ale vůbec neubírá na kvalitě, spíše naopak. Celý film se odehrává v prostředí uzavřené soudní síně, což ho činí naprosto originálním a jedinečným. I přes jednotvárnost prostředí je však film poutavým dílem. Dvanáct mužů soudní poroty zde má rozhodnout o osudu mladého muže, který je obviněný z vraždy vlastního otce. Ve snímku nejde však o to, jestli je daný muž vinen, nýbrž o to, jak důležité je hájit si své vlastní názory a nebát se říct si své. Režisér Sidney Lumet natočil skvělé dílo, které shlédnete jedním dechem. Film byl nominován na čtyři Zlaté glóby a tři Oscary.

 

10) Pelíšky (1999)

A konečně se dostal do žebříčku i ryze český film, vyprávějící o osudu tří generací, v ne zrovna hezkém období našich dějin v roce 1968. Režiséru Janu Hřebejkovi se povedlo natočit dílo, u kterého se budete za břicho popadat, i když se celé nese v melancholickém a nostalgickém nádechu. Do hlavních rolí byli obsazeni ti nejlepší čeští herci, ze kterých můžeme jmenovat Jiřího Kodeta, Miroslava Donutila, Simonu Stašovou, Bolka Polívku nebo Evu Holubovou. Hlášky z filmu se stali nesmrtelnými a snímek dokáže chytit u srdce jak lidi, kteří si rokem 1968 prošli, tak lidi, kteří znají tehdejší osud republiky jen z učebnic a vyprávění. Film získal tři České lvy. 

 

Pokud jste některý z těchto filmů neviděli, neváhejte a shlédněte je. Všechno jsou to filmy, které se vám vryjí pod kůži a některé z nich vám možná i změní život. 

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.