Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 5G iPhonu bychom se mohli dočkat až v roce 2021

Your vote is:
5.00 z 1 Hlasů

Společnost Apple se ocitla v krizi ohledně získání 5G modemů. Na internetu se objevila analýza, jejíž autor prohlašuje, že Apple pravděpodobně nebude schopný 5G iPhone uveřejnit před rokem 2021.

Odkud Apple získá 5G modemy?

V ideálním případě by Apple měl možnost zakoupit 5G modemy až od pěti různých dodavatelů. Situace je však méně než ideální.

Nejočividnější volba pro Apple by momentálně byl jejich současný dodavatel Intel. Tato americká společnost poskytla modemy pro starší modely iPhonů i pro novější iPhone XS a iPhone XR. Ukázalo se ale, že když dojde na 5G, Intel se ocitá pozadu. Společnost sice sdělila, že svůj 5G modem uveřejní v první polovině roku 2020, ale objevují se náznaky, že by daný termín nemusela stihnout.

Dalším možným dodavatelem 5G modemů je Qualcomm, na něhož se Apple v minulosti výrazně spoléhal. Současná situace je nicméně taková, že mezi společnostmi zuří právnický boj, a situace by se nemusela vylepšit natolik včas, aby se stihlo uveřejnění iPhonu v roce 2020. To nutně neznamená, že Qualcomm odmítne příští rok společnosti Apple poskytnout žádané modemy. Zkušenost z roku 2018, kdy odmítl doručit modemy pro iPhone XS a iPhone XR, ale hovoří za své.

Další tři společnosti také stojí stranou

Pomineme-li stávající dodavatele, další velkou společností, na niž by se Apple mohl případně obrátit, je Samsung. Samsung již poskytuje OLED displeje pro iPhony, takže přidat k nim i modemy by neměl být problém. Celá záležitost ale bohužel není až tak jednoduchá.

Samsung má sám ambice na poli 5G, a v současnosti si dodávku modemů rezervoval pro své vlastní smartphony. Samsung pak poměrně brzy plánuje uveřejnit smartphone Galaxy S10 5G a později v tomto roce by mohl na trh přijít i smartphone 5G Galaxy Note 10. Smartphony plánované na rok 2020 – Galaxy S11 a Galaxy Note 11 – by rovněž měly mít podporu pro 5G sítě, což znamená, že Samsung bude potřebovat každý modem, který stihne vyrobit.

Dalším na seznamu potenciálních dodavatelů pro Apple je Huawei. K této dohodě ovšem s velkou pravděpodobností nikdy nedojde, protože americká vláda není velkým fanouškem společnosti Huawei. Jako další možný dodavatel se jeví MediaTek, ale jeho současné modemy nevyhovují technickým standardům společnosti Apple.

Může si Apple pomoct sám?

Pokud tedy Intel nebude schopný dodržet datum doručení, Apple nemá žádnou jinou alternativu pro pořízení 5G modemů. Společnost by se ovšem mohla nakonec zachránit sama.

Ačkoliv Apple podobné plány doposud nepotvrdil, zprávy z minulého roku naznačily, že Apple aktivně pracuje na vývoji svého vlastního 5G modemu. Tento modem by údajně měl být připravený pro uveřejnění v roce 2021 stejně jako nový iPhone. Ale Apple pracuje zároveň na vývoji řady dalších produktů, což by mohlo vývoj 5G modemů opozdit.

Jestliže Apple nezvládne v roce 2020 uvést 5G iPhone, mohlo by dojít ke zhoršení finančního postavení společnosti na trhu. Předpokládejme však, že společnost je připravená na nejhorší a v případě zpoždění by dokázala umenšit negativní finanční následky. Jak to nakonec dopadne, se s jistotou dozvíme až v příštích dvou letech.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.