Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Akvaristika není nuda aneb rady pro začínající chovatele rybiček

  • Hobby
  • od Redakce
  • 08-07-2017
Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Pohled na nádherně osvětlené akvárium plné života je dávno objevený trik nejen jak vylepšit své bydlení, odbourávat stres, ale také jak splnit sen mnoha dětem, které touží po svém zvířecím mazlíčkovi. Ano, s rybkami se sice příliš nepomazlí, ale pozorování rybího světa a nácvik péče o živého kamaráda udělá radost mnoha dětem, ale také dospělým. A my vám uděláme radost pár tipy do začátků...

 

Pozor, začínáme!

I když se už už těšíte na nákup barevných rybiček, začít musíte jak se říká od píky. A to výběrem vhodného akvária. Mnoho začínajících chovatelů dělá první a zásadní chybu v tom, že si pořídí příliš malé akvárium, v domnění, že péče o ně bude menší – opak je však pravdou. Každá rybka potřebuje dostatek prostoru a hlavně vody. Pokud ji nedopřejete základní a kvalitní životní prostor, brzy odplave do rybího nebe a vy velmi pravděpodobně na akvaristiku zanevřete. Proto se nebraňte do začátků akváriu o minimálním objemu 10 litrů a více. Nahoře i dole by mělo být stejně široké, zapomeňte na koule či podivné tvary – jejich čištění a údržba by vás brzy přestala bavit.

 

Umístění akvária ani výběr ryb rozhodně nepodceňujte

Rybky, ale především vodní rostliny, potřebují dostatek světla, rozhodně však ne sluneční světlo – to by vám napáchalo nepěknou zelenou spoušť v podobě řas. Místo k umístění akvária volte také v klidné části místnosti, některé rybky jsou příliš lekavé a zbytečně by je mohl nadměrný pohyb či otřesy stresovat. Při výběru rybek, které se zabydlí ve vašem akváriu buďte obezřetní. Chápeme, že si chcete vybrat ty, které se vám líbí, myslete však také na to, že ne všechny rybky spolu dokáží žít v harmonii a stejné pravidlo platí i o výběru rostlin. Nezapomeňte také na vhodnou velikost a množství rybek - na jednu rybku počítejte 1 litr vody na 1 centimetr její délky.

 

Pravidelná péče je základ

I když s rybkami nemusíte třikrát denně na procházku, přesto údržba akvária vyžaduje čas a trochu té energie. Péče začíná už při samotném krmení rybek. Krmivo jim dávejte raději méně a častěji, aby vše stihly spořádat a na dně vám nehnily zbytky, navíc překrmování rybkám nesvědčí. Výměnu vody v akváriu provádějte zhruba jednou týdně, ale nikdy neměňte všechnu vodu najednou – postačí vyměnit zhruba její třetinu. Nepodceňujte ani tzv. zaběhnutí akvária – kdy jej plně zařízené ponechte žít vlastním životem alespoň měsíc a až pak vyrazte na nákup vysněných rybiček.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.