Reklama

Alkohol poškozuje mozek více, než konopí

Zdraví a výživa
10. Aug 2024
8 zobrazení
Alkohol poškozuje mozek více, než konopí

Tým vědců z University of Colorado Boulder přišel s údaji o tom, že konzumace alkoholu poškozuje mozek, na rozdíl od tolik diskutovaného konopí. Alkohol byl spojen s dlouhodobými proměnami na mozku, přičemž vliv konopí není prozatím znám. Jak se konzumace alkoholických nápojů na našem mozku projevuje, no a jak je to vlastně s konopím?

 

Odborníci čerpali ze starších studií, ve kterých byl aplikován sken mozku u 853 osob ve věku 18 - 55 a u 439 mladých dospělých ve věku mezi 14 - 18 let. Subjekty konzumovaly v běžném životě marihuanu i alkohol v různém rozsahu.

 

Alkohol likviduje šedou i bílou hmotu

Bylo zjištěno, že lidé konzumující alkohol ztrácejí šedou hmotu, ale také hmotu bílou, která leží pod tou šedou a zprostředkovává komunikaci mezi ní a zbytkem těla. Jakékoli narušení bílé nebo šedé hmoty vede k dlouhosáhlému poškození mozku. Nejzásadnější poškození byly nalezeny u dlouhodobých a pravidelných pijanů.

 

Konopí se zdá bezpečné, ale mnoho toho o něm nevíme

Jedním z hlavních cílů studie bylo shromáždit data o dopadu kanabinoidů - účinné látky v konopí. Výzkumníci nenalezli žádné spojení mezi konzumací konopí a změnami šedé a bílé hmoty. To znamená, že je marihuana minimálně méně škodlivá, než-li alkohol. O konopí toho ještě mnoho nevíme.

Rachel Thayerová z University of Colorado Boulder zmínila: “Zejména s konopím je toho ještě tolik ke zkoumání, že ještě nevíme, jak ovlivňuje mozek”. Podle ní byl výzkum velice omezený, proto vědci nemají více informací.

Vědci studii berou i tak velice pozitivně. Mají v rukou nové informace, které jim umožní posoudit prospěšnost i rizika konopí. Výzkumníci požadují větší konzistenci v budoucích studiích, pokud jde o to, jak hodnotit poškození struktury mozku. Konopí je neustále zkoumáno a je posuzována jeho prospěšnost pro lidské zdraví.

Ve světě se neustále diskutuje o výhodách a nevýhodách konopí. Tyto diskuze však většinou nejsou podloženy seriózními vědeckými informacemi, a proto nejsou dostatečně přesné. Vědci se snaží právě tyto důsledky zvrátit a dokázat prospěšnost konopí v době, kdy jsou legalizační hnutí po celém světě intenzivnější a intenzivnější.

Komentáře

K tomuto příspěvku nebyly přidány žádné komentáře

Přidat nový komentář

Pro přidání nového komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se