Energie za hubičku? Víme, jak na ni!

Doporučujeme
20. May 2025
129 zobrazení
Energie za hubičku? Víme, jak na ni!

Proč platit za elektřinu, když vám ji vyrobí slunce! Zadarmo!

Cesta za energií zdarma nebo alespoň za hubičku vede přes fotovoltaiku schopnou přeměnit sluneční záření na energii. V tom je celé tajemství.

Jak to funguje?

Z fotovoltaických panelů umístěných na střeše (popřípadě na jiných místech) energie prostřednictvím kabelů putuje do střídače, kde se stejnosměrný proud přemění na střídavý. Základem systému je fotovoltaický článek. Pokud se jich sériově zapojí několik najednou, vznikne fotovoltaický panel. Jeden by ale moc proudu nevyrobil. Fotovoltaická elektrárna známá pod zkratkou FVE ale už ano. Ta je totiž spolu s panely tvořena kabely, řídící jednotkou, akumulátorem a střídačem.

Kolik energie FVE vyrobí?

To záleží na mnoha faktorech, jako jsou intenzita slunečního záření, roční období, směrování střechy ke světovým stranám stejně jako používaných materiálech a technologiích. V každém případě lze záměr pořídit si fotovoltaiku konzultovat s odborníkem, který vám vypracuje kalkulaci investice a její návratnost.

Využijte státních dotací

Dobrou zprávou je, že počáteční investici lze razantně snížit poměrně štědrými dotacemi v rámci programu Ministerstva životního prostřední Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám light. Dotace na fotovoltaiku může dosáhnout až částky 140 tisíc korun (jste -li z Karlovarského, Moravskoslezského či Ústeckého kraje, budete mít nárok až o 7 tisíc korun výše).

Jak vybrat dodavatele

Fotovoltaiku na klíč dnes nabízí spousta firem. Ne všechny jsou bohužel seriózní a odvádějí perfektní práci. Při výběru byste se měli zaměřit na firmy s dobrými referencemi i patřičnými zkušenostmi. Zajímejte se o historii firmy a realizované projekty. Čím déle firma působí na trhu, tím tím lépe.

Kde ho sehnat?

Kvalitní dodavatele rovněž sdružuje Cech akumulace a fotovoltaiky, popřípadě je najdete na stránkách Nové zelené úsporám. Rovněž se ptejte, jaké panely firma nabízí, z jakých materiálů a od jakých výrobců (od těch čínských dávejte ruce pryč) a zda nabízí i následný nezbytný servis, který by měl být prováděný každé 2 roky.

Komentáře

K tomuto příspěvku nebyly přidány žádné komentáře

Přidat nový komentář

Pro přidání nového komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se
Jste profesionální prodejce? Vytvoření účtu