Reklama

Historie spodního prádla

Doporučujeme
17. Aug 2024
31 zobrazení
Historie spodního prádla

Spodní prádlo má za sebou dlouhý historický vývoj. V tomto článku se dozvíte, proč se začalo vůbec používat a kdy vznikaly první kalhotky.

 

První zmínky o spodním prádle

Mezi nejstarší nositele spodního prádla patří obyvatelé starověkého Říma – rok 100 našeho letopočtu. Ženy i muži si své spodní intimní partie začaly zakrývat kusem látky zvané „subligaculum“, které můžeme považovat za takového předchůdce bavlněného spodního prádla. Ženy nezapomínaly ani na svá prsa, která si zakrývaly látkou – tzv. „strofium“. Zní to sice překvapivě, ale lidé si tehdy nepotrpěli na stud, intimní místa si zakrývali z toho důvodu, aby si je nějakým způsobem neporanili.

 

Středověké spodní prádlo

Další hlavní vývoj dámského spodního prádla nastal v období středověku. Ženy obyčejně nosily noční košili s dlouhým rukávem nebo košilku s kulatým výstřihem. Kolem poloviny 14. století, kdy se začaly dámské oděvy stahovat, byla potřeba i stahovacího spodního prádla. Proto středověk přichází se zavedením korzetu.

 

Lehká podoba dnešního prádla

Zajímá vás, kdy se začalo spodní prádlo podobat tomu dnešnímu? Na počátku roku 1600 si ženy začaly oblékat hedvábí a lněné dlouhé šortky. Zajímavostí však je, že ženy toto prádlo nosily díky mužům – pánské spodní prádlo vypadalo velmi pohodlně. O 200 let později přijala většina Evropy krátký styl spodního prádla – zejména korzety dlouhé od prsou ke kyčlím.

 

Spodní prádlo 20. století

Až do roku 1920 nosily ženy kalhotky, košilku a korzet – a až pak na celou vrstvu prádla oblékly šaty. Mezi 20. a 30. lety se začaly kalhotky zkracovat a ve 30. letech se již podobají těm dnešním. Koncem 40. let se ženy zbavily korzetů a spodnímu prádlu se ubralo na látce a zjednodušil se i střih, ženy nosily kalhotky častěji.

Tak ať se vám pěkně nosí a nemyslete si, ani tento luxus moderní doby bychom neměli brát jako samozřejmost.

Komentáře

K tomuto příspěvku nebyly přidány žádné komentáře

Přidat nový komentář

Pro přidání nového komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se