Nekonečně mnoho tabulek s gramatikou, stavba vět a nepochopitelné výjimky při učení cizího jazyka, tvoří bariéru mezi řečí a člověkem, který by rád došel k jejímu pochopení. Angličtina, němčina, italština nebo například ruština se drží na předních příčkách světových jazyků. Alespoň jeden z nich by měl ovládat každý z nás, ať už kvůli své ochotě se vzdělávat nebo například kvůli zaměstnání. Zkušenost s řečí jiné země můžete aktivně využít i na své dovolené a předejít tak nepříjemným situacím.
Škola už je dávno za vámi nebo vám jen školní učivo nestačí a vy byste rádi začali mluvit? Jedná se o výzvu, ke které se musíte postavit čelem, ale zároveň není čeho se obávat. Jak začít a čemu nejprve věnovat pozornost?
V první řadě je nutné se rozhodnout, který jazyk hodláte studovat. Sestavte si tabulku pro a proti a především odůvodněte svůj záměr. Řekněme, že vás na tuto cestu přivedl zaměstnavatel, který vyžaduje aktivní znalost například angličtiny. Důležité je si uvědomit, že proces vzdělávání nebudeme podstupovat kvůli jiným, ale hlavně pro svůj vlastní prospěch. Nikdy se nejedná o extrémně krátkou dobu učení, a proto je nutná motivace. Stanovte si přibližný cíl, kde byste se rádi viděli za 1 rok a tento datum vás bude nutit k dílčím výsledkům.
Stejně jako má každá země své tradice a kulturu, také každý jazyk má jinou stavbu nebo historii a je třeba to respektovat. Při studiu zapomeňte na pravidla česká a vplujte do jazyka s čistým štítem. Na začátku stručně nahlédněte na abecedu, skloňování, časování, stavbu vět a veškeré další základní informace, které budou složit jako stavební kameny.
Stanovte si pro vás důležitou slovní zásobu, které se chcete věnovat. Určitě musíte zabrousit do odvětví jako jsou zájmena a další základní slovíčka a postupně doplňujte slovy z různých kategorií, které jsou vám blízké (cestování, nakupování, škola, lékař, technologie a další).
Ve druhé části se věnujte tomu, jak naučená slovíčka používat. Způsob vyjádření času, osoby, čísla, způsobu a dalších. Na začátku věnujte pozornost jednodušším věcem jako je vyjádření přítomnosti a složitějším časům, výjimkám a pravidlům se věnujte až později.
Opakování je matka moudrosti, a proto je důležité vkládat do studia čas. Méně času, ale naopak každý den - to je zlaté pravidlo. Nenechte mozek, aby slovíčka vyhodnotil jako nepotřebná. Každý den si i v duchu opakujte cizí slova. Například při čekání na autobus se rozhlížejte kolem sebe a pojmenovávejte co vidíte. V hlavě si zkoušejte poskládat také věty. Jako perfektní pomocníček poslouží také kapesní slovníky, slovníky s konverzací nebo aplikace do chytrých zařízení.
Celá řeč bohužel nestojí jen na pevně stanovených pravidlech. Fráze cizinci běžně používané, budete potřebovat i vy. Učte se jejich znění v celku a nerozebírejte slovo od slova.
Pochopení a učení cizího jazyka je běh na dlouhou trať, ale postupem času začnete přidávat časopisy, knihy, odbornou literaturu nebo například filmy. Odhoďte stud a mluvte, kde jen to bude možné. Za pár let se otočíte a uvidíte jak klikatou a rozmanitou cestou jste si prošli, abyste dosáhli svého vysněného cíle.
Komentáře