Chcete vědět, jak vybrat minijeřáb? Tento výkonný stroj má bezesporu mnoho výhod. Jeho ovládání je jednoduché a nevyžaduje profesionální kvalifikaci. Práce s ním je rychlá a bezpečná.
Ať už máte zájem o jeho pronájem, nebo koupi v obou případech je základem úspěchu správný výběr typu přístroje, jehož technické parametry a výkon odpovídají požadavkům vašeho projektu.
V tomto článku se dočtete vše podstatné, co byste určitě měli před samotným pronájmem či koupí zvážit. Dozvíte se také užitečné rady a tipy, které vám výrazně usnadní váš výběr.
Jak vybrat minijeřáb podle typu vašeho projektu
Projděme si nejprve, jaké máte možnosti. V současné době je nabídka těchto strojů velmi široká, máte tedy z čeho vybírat.
Jaké jsou základní typy minijeřábů?
- Kompaktní minijeřáby – jejich poznávacím znamením jsou nastavitelné teleskopické nohy, vzhledem připomínají pavouka. Tyto stroje byly zkonstruovány pro práci v prostorách s omezeným přístupem. Jsou skvělými pomocníky uvnitř staveb, hangárů, ale i v interiérech, kde se dokáží pohybovat po dlažbě, mramoru a dokonce i po podlaze ze dřeva. Nohy se dají ukotvit v členitém i bahnitém terénu a zvládne i práci v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Ty nejmenší projedou bez problému dveřmi. Jejich nosnost se pohybuje v řádech stovek kilogramů až 8t s výškou háku až 25,5m. Mnohé z nich mají funkci „pick and carry“, která umožňuje pohyb jeřábu se zavěšeným břemenem. Typ Knuckleboom je zase ideálním řešením pro zdvih přes překážky.
- Mobilní minijeřáby – se hodí na práce bez opěr v zúžených prostorách. Využijete je například pro nakládání a pohyb s břemeny v úzkých uličkách v centru města, k převozu materiálu na staveništi, nebo nakládání a vykládání zboží. Jejich nosnost závisí na konkrétním typu a značce, ty výkonnější dokáží uzvednout až 6t, jsou pojízdné s břemenem až do 2t a výška zdvihu je až 16,7m.
Tip
Česká Republika se zavázala snížit emise a dodržovat platné imisní limity. Od 1. 1. 2019 vstoupila v platnost EU norma stage V, která se týká i strojů manipulační techniky. Pokud tedy uvažujete o koupi, vyberte si přístroj, který splňuje přísné ekologické normy.
Jak neudělat při výběru chybu
- Teoretická příprava – absolutně základní pravidlo, které byste v žádném případě neměli podceňovat. Samostudium se vám velmi vyplatí a to, i když už máte nějaké zkušenosti. Nezapomeňte pročíst recenze a nebojte se zeptat uživatelů na jejich osobní zkušenosti. Budete tak mít možnost klást konkrétní dotazy přímo prodejci a vytvořit si objektivní názor.
- Přesně definujte náplň jeho činnosti. Potřebujete vybrat stroj, který splňuje určité technické parametry. Všechny podstatné informace (váha břemene, výška háku, podmínky zdvihu, zda se jedná o práci v interiérech, venku, nebo v extrémních podmínkách, podloží pro ukotvení, časový harmonogram atd.) konzultujte přímo s pronajimatelem nebo prodejcem.
- Svěřte se jen do rukou zkušených odborníků. Poskytnou vám nejen odborné poradenství, ale hlavně kvalitní stroje se zárukou. Minijeřáby jsou nákladnou investicí, seriózní firma vaše případné reklamace vyřídí rychle a ochotně. Pokud chcete nakupovat na své IČO, měli byste vědět, jak postupovat při reklamaci. Tímto nákupem totiž přijdete o ochranu, kterou zákon zaručuje spotřebitelům. To je také o důvod víc, proč pronajímat, nebo nakupovat jen u prověřených firem. Tyto společnosti většinou také nabízí proškolení zdarma a spolehlivou technickou podporu.
Vybírejte s rozvahou
Nákup i pronájem manipulační techniky byste nikdy neměli uspěchat.
Díky tomuto článku víte, jak se zodpovědně připravit a vyhnout se tak reklamacím, nebo výměně stroje.
Souhlasíte s tvrzením, že teoretická příprava je základním předpokladem správného výběru? Podělte se s námi o váš názor a přidejte i své osobní zkušenosti.
Komentáře