Věděli jste, že v České republice až 97 % textilu končí na skládkách? Rozklad textilu navíc trvá mnoho let a vylučuje se při něm do ovzduší jeden z nejškodlivějších skleníkových plynů, metan, který také přispívá ke globálnímu oteplování. Na vás je, abyste tuhle skutečnost změnili a začali s recyklací.
Textilní průmysl je druhým největším znečišťovatelem životního prostředí. Negativní vliv se projevuje během celého životního cyklu. Od přípravy suroviny, přes výrobu, transport a následné odstranění. Nesmíme opomenout ani společenské dopady v některých zemích výroby.
Proces můžete vidět i na životním cyklu bavlněného trička. Bavlna se pěstuje po celém světě, zejména v Číně, Indii, USA a v Pákistánu. Tyto země celkem vyprodukují až 75% bavlny. Při pěstování bavlny je použitých až 360 milionů kilogramů pesticidů a tisíce litrů vody.
Surová bavlna se zpracovává, čistí a spřádá do vláken, což vyžaduje další spotřebu vody a chemikálií. Na výrobu bavlněného trička se používá již zpracovaná bavlna. Tričko je vystřižené, barvené, bělené a následně zabalené a poslané do distribučních center, odkud putuje až do obchodů a k vám. A vy tričko nosíte, dokud vás neomrzí.
A co se děje potom? Pravděpodobně tričko hodíte do koše. To však není jediná možnost. V Praze a v okolí totiž najdete stovky oranžových kontejnerů na textil, které slouží právě k recyklaci textilu – oblečení, bytového textilu, ba i doplňků.
- využívá velké množství primárních zdrojů
- spotřebuje hodně vody, která je nutná ke kultivaci materiálů pocházejících z přírody
- spotřebuje obrovské množství energie při kultivaci syntetických materiálů
- používá chemikálie – pěstování, zpracování, výroba, barvení
- produkuje odpad už během procesu výroby
- produkuje odpadní vody
- do ovzduší vypouští emise
Tímto ale zdaleka nekončí, protože použitý textil nakonec skončí na již zmíněných skládkách, čímž se znečišťuje vzduch i spodní vody. Nemluvě o tom, že umělá vlákna se nerozloží vůbec.
Začněte proto odkládat oblečení do oranžových textilních kontejnerů společnosti Potex a pomozte nejen přírodě, ale i lidem v nouzi, ke kterým oblečení následně putuje.
Komentáře