Včelí vosk je znám pro své léčivé účinky. Je symbolem kousku přírody, který může prostoupit naši domácnost. A to pokud z něj vytvoříme svíčku. Zapálená svíčka ze včelího vosku je příslibem lepšího spánku i zkvalitnění vzduchu v místnosti.
Trendem současnosti je cílit na rozvoj kreativity dětí a odpoutání se od světa elektroniky. Příležitost strávit více času se svými blízkými a spojit se s přírodou nabízí tvorba svíček ze včelího vosku. Na výrobu není ideálnější doba než období adventu. Pustit se můžeme do stáčení svíček nebo do odlévání.
pro stáčené svíčky
na odlévané svíčky
U stáčení je komplikovaný jen začátek, kdy se do mezistěny zadělává knot.
Z plátu mezistěny se vyřízne budoucí svíčka podle její plánované výšky a síly.
Na pečicí papír položíme vyříznutou část a tu nahřejeme fénem. Fén ještě necháme k dispozici na nahřívání podle potřeby během stáčení. Temperováním vosku docílíme toho, že se nebude lámat a lépe se nám s ním bude pracovat.
Nakonec je potřeba mírně zatlačit konec mezistěny na naši svíčku. Můžeme zkrátit knot a je to.
Knot přivážeme na špejli. Postačí takový kousek špejle, aby se umístil vycentrovaný vně formy, kde je díra pro vlévání vosku. Opačná strana knotu bude vyvedena na druhé straně formy. Právě na této straně ponecháme knot navíc pro zapálení svíčky.
Formu zajistíme gumičkami vně po obvodu.
Části vosku pomalu roztavíme. Horký vosk plníme například stříkačkou. Nenabíráme velké množství vosku, aby nám nevychladl a nedělal viditelné vrstvy ve struktuře svíčky. Bublinám pak zabráníme pomalým vytlačováním ze stříkačky.
Svíčky necháme ve formách přes noc. Pokud otevírání forem uspěcháme, může se měkký produkt zbortit.
Komentáře