Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Chronická obstrukční plicní nemoc

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

CHOPN způsobuje trvalé poškození plic a dýchacích cest. Toto poškození je způsobeno vdechovanými znečišťujícími látkami, většinou cigaretovým kouřem.

 

Vdechování znečišťujících látek v důsledku konzumace cigaret, vede k chronickému zánětu sliznice lemující dýchací cesty. Zánět způsobuje otok sliznice a zvýšení produkce hlenu. Expektorace a kašel jsou důsledky.

 

Čím déle COPD přetrvává, tím větší je poškození sliznice. Funkce sliznice odvádět patogeny a čistit dýchací cesty se stále více snižuje. Dýchací trakt se tak stává náchylnější k akutním infekcím dýchacích cest.  V pozdějších stádiích onemocnění dochází k rostoucímu narušení plicního skeletu a alveol, což vede ke snížení plicního povrchu.   Dýchací cesty trpí ztrátou stability a způsobují jejich kolaps během dýchacího procesu. Důsledkem je překážka proudění vzduchu a výsledná dušnost.

 

20 - 30% všech kuřáků dostane CHOPN v určitém okamžiku svého života. Asi 90% lidí s CHOPN kouřilo, zbylých 10% je nemocných bez kouření. Pacienti narození předčasně mají často vrozenou plicní slabost.  

 

Příčiny a rizikové faktory pro vývoj CHOPN

Nejčastější příčinou COPD je cigaretový kouř, ať už vdechovaný aktivně nebo pasivně.  Ve vzácných případech může kontakt se škodlivými látkami, jako je například prach, vést k CHOPN.

 

CHOPN může být také podporována znečištěním vzduchu nebo opakujícími se respiračními infekcemi. Jako příčina je třeba uvést bronchiální hyperreaktivitu. Jedná se o zděděnou predispozici, ve které nespecifické podněty způsobují zúžení dýchacích cest.

 

Zřídka je poškození způsobeno vrozeným onemocněním (například nedostatkem alfa1-antitrypsinu, nedostatkem enzymů, při kterém se plíce samy štěpí).

 

Vznik CHOPN

Většina lidí již trpěla akutní bronchitidou, infekcí dýchacích cest. To způsobuje těžké kašel a vykašlávání. Zděděnou predispozicí nebo rizikovými faktory, jako je kouření, mohou být mezery mezi bronchitidovými chorobami kratší. Výsledkem může být i dlouhodobější bronchitida.

 

Při dlouhodobém podráždění dýchacích cest může zánět vést ke křečím dýchacích svalů. To způsobuje zúžení dýchacích cest, což způsobuje respirační potíže. Tento proces je také označován jako obstrukční (zužující se) respirační onemocnění.

 

Zvýšená produkce viskózního hlenu způsobuje, že kašel je vždy těžší. Dýchací potíže se tak ještě více zvyšují.

Copyright © 2013 - 2024 All-bazar.cz