Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Co je koronavirus a jak se mu bránit?

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Rodina koronavirů je poměrně rozsáhlá a nedostatečně studovaná. Do roku 2012 medicína pozorovala případy nemocí zvířat a lidí, které postupovaly bez komplikací s příznivou prognózou. Od roku 2012 byly hlášeny případy chorob zvířat a lidí, kdy původcem choroby byl kmen koronavirusu, který se následně jmenoval MERS-CoV (syndrom respiračního CoV na Středním východě).

Tento kmen koronaviru byl poprvé identifikován na Středním východě. Charakteristikou nemoci MERS je její vysoká nakažlivost (vysoký stupeň infekce - snadná penetrace viru do těla) a smrt.

V posledních dnech roku 2019 bylo zaznamenáno nové ohnisko infekce koronaviry. A pokud bylo zaznamenáno první závažné ohnisko nákazy v táborech s velbloudy, nové ohnisko koronaviru je spojeno s trhem rybích produktů, mořských plodů a exotických zvířat pro potravu (hadi, netopýři). Tato skutečnost hovoří ve prospěch skutečnosti, že ohniska koronaviry přímo souvisejí se specifikami života obyvatel některých druhů živých tvorů v přírodě, které jsou nosiči a přenášejí infekci na člověka, když přicházejí do styku, včetně jídla.

Z tohoto důvodu jsou zvířata považována za nosiče koronaviru. Osoba může být infikována od zvířete kontaktem a také jedením potravin živočišného původu (maso, mléko, ryby, mořské plody, exotická zvířata), která nejsou tepelně zpracována nebo nebyla tepelně ošetřena.

Podle posledních událostí v roce 2020 v Číně byla skutečnost přenosu viru z člověka na člověka oficiálně potvrzena, ale vědci dosud nemají úplný obraz o mechanismu přenosu viru, pouze objasňují, že virus je přenášen úzkým kontaktem a vzdušnými kapičkami.

Do rizikové skupiny patří zdravotničtí pracovníci, kteří mají úzké kontakty s nemocnými, zemědělskými a rybářskými pracovníky pro chov zvířat, ryb a mořských živočichů. Lovci exotických potravin živočišného původu jsou v popředí rizika svého zdraví. Obzvláště ohroženi jsou starší lidé se špatným zdravím, s chronickými onemocněními plic, ledvinami, oslabenou imunitou a diabetes mellitus.

Klinický obraz infekce koronaviry je nespecifický, takže je snadné ji zaměnit s jakoukoli jinou akutní respirační virovou infekcí. Příznaky infekce koronaviry se projevují formou katarálních příznaků (rýma, zánět nosohltanu, bolest v krku, suchý kašel bez separace sputa), vysoká horečka, dušnost. Nemoc může být doprovázena průjmem. Prodromální období je od 4 do 10 dnů nebo více.

V současné době nebyla nalezena žádná účinná léčba CoV, proto se symptomatická léčba provádí v závislosti na klinice onemocnění. Z tohoto důvodu je velká pozornost věnována prevenci infekce koronaviry. Zahrnuje abstinenci od cestování do oblastí, kde jsou zaznamenána ohniska. A v případě naléhavé potřeby - měli byste používat ochranné pomůcky (masky, respirátory, brýle nebo ochranné brýle, jednorázové rukavice), mýt ruce po venku.

V regionech sousedících s ložiskem infekce je třeba na veřejných místech omezit komunikaci na nulu. Je lepší sedět u epidemie doma a připravit ochranné pomůcky pro nezbytné nakupování potravin.

Podpora imunity hraje velkou roli při zvyšování odolnosti těla vůči virové infekci. Z tohoto důvodu neholdujte alkoholu, který oslabuje obranyschopnost těla. Je lepší přebírat všeobecně uznávané imunostimulanty, vitamíny a snižovat stres a fyzický stres na těle.

Prevence zahrnuje preventivní opatření při návštěvě farem, kravínů, rybolovu, táborů, trhů se živočišnými produkty; ruční mytí po kontaktu se zvířaty. Nejezte zvířata a produkty rybolovu, které nebyly podrobeny řádnému tepelnému ošetření.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz