Kategorie
0 Kupujeme kaktus, aneb jak vybrat „ten pravý“
Pro pěstování kaktusů a jiných sukulentů se často rozhodují lidé, kteří svůj domov chtějí obohatit něčím živým, ale zapomínají či nestíhají pravidelnou péči o rostliny, vyžadující časté zalévání, zastřihování apod. Ať už jste jedním z nich, či prostě jen milovník zelených ježečků, není radno se s nákupem kaktusů unáhlit. Stejně jako při nákupu jiných rostlin je důležité vybrat hlavně zdravý kus. Pokud si domů přinesete rostlinu napadenou nějakým patogenem, je pravděpodobné, že se přenese i na zbytek vaší sbírky. Nejlepší poměr cena – kvalita naleznete s největší pravděpodobností přímo u pěstitele, kde si při osobním převzetí můžete prohlédnout skleníky, jejichž stav může ledacos napovědět o zdraví rostlin, které se právě chystáte koupit. Bezpředmětná není ani návštěva burz a výstav zaměřených na kaktusy. Další možností jsou různá květinářství a hobby markety, které v dnešní době nabízejí opravdu rozmanité množství druhů a velikostí kaktusů, jejichž kvalita vzhledem k dovozu nemusí být vždy stoprocentní. Měli byste být také obezřetní, zda právě exemplář, jenž vám padl do oka pro výraznou barvu a napití vodou, případně dokonce květy, nemá v daném období zrovna procházet odpočinkem. Jaké raději nebrat? Především se vyvarujte rostlinám zjevně napadeným hmyzem, na kterých jsou přítomná vajíčka nebo i jen drobné mušky. Samozřejmě také zkontrolujte, zda kaktus nejeví známky zahnívání. Také hnědé jizvy po stranách nejen upoutají pozornost jakožto vada vzhledu. Mohou být známkou napadení např. houbou, která by se mohla přenést na vaše ostatní rostliny. Který tedy pořídit? Ze všech exemplářů lahodících vašemu oku vyberte ty, které nejeví známky napadení jakýmkoliv patogenem (není přítomen hmyz ani jeho vajíčka, skvrny, apod.), není nahnilý, na pohmat je pevný a není příliš světlý oproti normálnímu zbarvení svého druhu. Dále je možné každý kus vytáhnout z květináče a zkontrolovat, zda je dostatečně prokořenělý a jeho kořínky neobsahují žádné škůdce. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh, nenechte se zlákat jen pestrými květy a neobvyklými tvary, ale při výběru dbejte ukazatelů zdraví rostliny.
0 Pěstování kaktusů: vhodné podmínky
Stejně jako u ostatních rostlin, tak i u kaktusů dosáhneme pěstitelských úspěchů v podobě zdravých a krásných exemplářů především poskytnutím vhodných podmínek k růstu. Mezi nejpodstatnější aspekty patří: správné osvětlení vhodná teplota přiměřená zálivka hnojivo Světlo Mnoho sukulentů pěstovaných na nedostačujícím světle sice přežívá, ale neprospívá a nekvete. Existují pak také stínomilné druhy, které podléhají zkáze již po krátkém čase na přímém slunci. Takové popálení se projeví nejprve zbělením rostliny a později utvořením jizvy, kterou již nelze odstranit. V interiéru s nedostatkem přirozeného světla můžeme použít fluorescenční osvětlení, které však musí být umístěno maximálně 30 cm nad rostlinou. Mnohem lepší je použití vysokotlakých halogenových světel, která však mají velkou spotřebu energie. Teplota V našich geografických podmínkách je pro sukulenty nepřirozené zimní období, kdy je rostlina dlouhou dobu bez dostatečného množství světla a s nízkou teplotou. Za těchto okolností může rostlina přestat prospívat či dokonce uhynout. V zimním období by teploty neměly klesnout pod 15°C. Naopak v létě, jestliže teploty dlouhodobě neklesají pod 27°C, může se stát, že některé rostliny začnou upadat do klidového stadia. Zálivka Nejčastější příčinou uhynutí sukulentů bývá přebytek vlhkosti. Před zaléváním proto necháme substrát téměř úplně vyschnout. Pozor ale na to, abychom nenechali rostlinu suchou příliš dlouho – mohou jí začít odumírat kořeny. Pro dobrý odhad vlhkosti substrátu lze použít vlhkoměr. Nejlepší je zalévat brzy ráno. V chladném, vlhkém počasí a v období klidu zálivku omezte. Opatrně také při zalévání rostlin s většími trny – zachycená voda může způsobit zahnívání. Hnojení Ideálními hnojivy jsou ta, obsahující všechny potřebné stopové prvky (dusík, fosfor, draslík), přičemž dusík podporuje větší přírůstky, fosfor odolnost vůči chorobám a draslík kvetení. Jelikož sukulenty nejsou na hnojení příliš náročné, aplikujeme jej ve čtvrtinové dávce při každém druhém zalévání v období vegetačním, s příchodem období klidu hnojení omezíme, aby rostliny nebyly křehké.
0 Tip na výlet: Do Berouna na medvědy i na rozhlednu
Kdo by neznal večerníčkové vyprávění o medvědích bratrech od Václava Chaloupka. A možná jste se někdy sami sebe ptali, kde asi medvídci skončili. Vězte, že ve středočeském Berouně, kde je můžete libovolně navštívit. Medvědí bratry Vojta, Kubu a Matěje proslavily příběhy Václava Chaloupka a především Večerníček. Právě tito medvědi mají své obydlí v Berouně, i když už jen dva z nich, protože když se na jaře roku 2016 šel vykoupat do bazénku v jejich výběhu Vojta, zkolaboval a už se neprobral. Do Berouna se medvědi dostali v říjnu 2000, kdy jim bylo devět měsíců. Medvědárium má skoro 25 arů, tři ložnice a přípravnu krmiva. Ve svém výběhu najdou také osvěžující bazének. Nedaleko medvědího obydlí je dětské hřiště a také například výborná palačinkárna. Návštěvou zvířátek to ale nekončí. Na Městské hoře, kde se medvědárium nachází, stojí také rozhledna. Ta byla postavena roku 1936 a jde prakticky o nadstavbu městského vodojemu. Turistům sloužila až do osmdesátých let 20. století. Z bezpečnostních důvodů byla poté uzavřena, ale roku 1998 (po opravě telekomunikační společností) opět zpřístupněna. Železobetonová rozhledna na Městské hoře měří 13 metrů a schodiště má 66 schodů. Z vyhlídkové plošiny můžete vidět nejen Beroun, ale také CHKO Křivoklátsko, Český Kras i Brdy. V zimních měsících je rozhledna otevřena o víkendech a svátcích, zbytek roku je přístupná každý den. Vstupné je spíše symbolické, a tak za dospělého zaplatíte desetikorunu, za dítě od deseti let pouze polovinu. Na Městskou horu k medvědům, ale i na rozhlednu, se dostanete velice snadno. Z vlakového nádraží je trasa dlouhá 1,5 km. Jakmile se dostanete do centra, stačí sledovat ukazatele k medvědáriu. Automobil je možné zaparkovat ve městě na přilehlých placených parkovištích.
0 Jsou kočky chytřejší než psi?
Toto je věčné téma mezi milovníky koček a milovníky psů. Každý totiž obhajuje toho svého miláčka a mají v tom celkem jasno. Ovšem vědci v tom tak jasno nemají. PSI JSOU VĚTŠÍ A MAJÍ VĚTŠÍ MOZEK Pokud vezmeme v úvahu velikost mozku, tak ANO, zde vítězí psi. Jejich mozek totiž tvoří 1,2% tělesné hmotnosti, zatímco kočičí tvoří 0,9%. Bohužel tento fakt není rozhodující. To by na světě museli být nejchytřejší sloni nebo třeba vorvani. Mnohem důležitější je množství neuronů v mozku a tady se svými 300 000 000 vítězí kočky. Psi jich mají skoro o polovinu méně, 160 000 000. PES SE DÁ NAUČIT POVELY, KOČKA NE Ano, psí mozek je opravdu lépe přizpůsobený na učení a výchovu. To ovšem neznamená, že kočka je hloupá. I kočku naučíte povelům a celkem rychle pochopí, když něco nesmí, jen potřebuje jiný přístup. Při jednom výzkumu byl proveden test zvládnutí úkolu. Pokud nebyl schopný složitější úkol vykonat pes, obrátil se pro pomoc k člověku, zatímco kočka se snažila dál. V jednom testu také zkoumali rozdíl v chování mezi ochočeným vlkem a psem. Zatímco pes se téměř výhradně spoléhal na pokyny svého pána, vlk se spoléhal jen na své smysly. Kočka se v tomto ohledu chová podobně, což znamená, že se musí víc snažit, aby dosáhla svého. PES JE NEJLEPŠÍ PŘÍTEL ČLOVĚKA A ZACHRAŇUJE ŽIVOTY Ano, to je všeobecně uznávaný fakt. Psi jsou opravdu skvělí pomocníci a dají se vyškolit k velice důležitějším činnostem. To ovšem vyplývá z jeho domestikace, přímým vztahem s člověkem a také jejich velikosti. Kočka si i přes svou vazbu na člověka nechává část své nezávislosti. Kočky se sice nedají vycvičit, ale jejich povaha jim umožňuje empatii. Jejich nenáročnost je pro člověka menším závazkem, což je velice oceňované. V domovech důchodců, v dětských domovech a v rehabilitačních centrech si koček velmi váží. Stejně jako pes může být výtečným společníkem i pro osoby s handicapem. A i mezi kočkami se najdou malí zachránci. I přes to všechno však vědci jednoznačnou odpověď nedali a možná je to tak lepší. Každé zvíře má „to svoje” a proto jsou debaty na toto téma zcela zbytečné. Tak jako umí být skvělý pes, umí být skvělá i kočka. Je to jako by jste srovnávali meloun a pomeranč. Prostě to nejde.
0 Pomůže s prodeji na e-shopu SEO?
Založili jste si nový e-shop a dosavadní návštěvnost je zklamáním? Není třeba zoufat, je vašich silách návštěvnost zlepšit. S elektronickým obchodem je to podobné jako s kamennou prodejnou - zákazníci budou obchod více navštěvovat, pokud bude více na očích. Zatímco u klasických obchodů je předpokladem frekventované místo, e-shopy se dostanou více na oči, když budou vidět na stránkách, kde je lidé hledají - tedy vyhledávače, cenové srovnávače, agregátory zboží a podobné. Dnes se zaměříme na návštěvnost z vyhledávačů a to organickou formou (nikoli placené kampaně). Jak fungují vyhledávače? Ač jsou různé vyhledávače (google, seznam, bing a další) naprogramované každý trochu jinak, hlavní cíl mají společný - poskytnout uživatelům nejlepší informace. K tomu vyhledávačům pomáhají tzv. roboti. Ti procházejí průběžně veškeré webové stránky a tvoří databáze, které se následně porovnají s vyhledávacím dotazem a podle relevance seřadí výsledky. Na prvních pozicích jsou odkazy na stránky, které vyhledávač vyhodnotil jako nejrelevantnější. Z potřeby majitelů webů předložit vyhledávačům své stránky se stala samostatná technika, nazývaná SEO. Co je to SEO? Pojem SEO je zkratkou anglických slov “Search Engine Optimization”, což značí optimalizaci pro vyhledávače. Cílem SEO je získat lepší pozici ve vyhledávání a tím přilákat na stránku více návštěvníků. A lepší pozici získáte tím, že bude váš e-shop přehledný, roboti se na něm snadno zorientují (on-page faktory) a stránka bude oblíbená (off-page faktory). On-page faktory - co můžete změnit na stránce Když vyhledávač porovnává relevanci dotazu s databází stránek, pro jejich seřazení postupuje podle určitých zásad a to tak, jak se dané slovo v textu objevuje - zda je v titulku, jaké jsou nadpisy a podnadpisy i kolikrát se na stránce objevuje. V minulosti tak vznikaly speciální stránky, kde bylo klíčové slovo (slovo, na které byl záměr, aby stránka byla zobrazovaná) v textu nepřirozeně často opakováno. Jelikož se takové texty velmi špatně četly, vyhledávače proti takový stránky brojily a přednost nyní dostávají stránky s přirozeným textem. Z toho vyplývá, že v první řadě je při tvorbě textu myslet na návštěvníka. Strukturu stránky je však potřeba připravit tak, aby byla pro vyhledávače lehce “stravitelná”. V první řadě je dobré vypracovat si analýzu klíčových slov a spojení. Z té pak budete vědět s jakými výrazy mohou vaši stránku či produkt uživatelé hledat. Tomu pak přizpůsobit jednotlivé on-page faktory: Titulek Titulek by měl dávat jasnou informaci o obsahu stránky a vyhledávače mu dávají velký důraz. Titulek by tedy neměl být stejný pro celý web, ale unikátní pro každou stránku.Zápis titulku v HTML kódu:Titulek stránky Meta description Metapopisek stránky není vidět přímo na stránce, nýbrž pouze ve zdrojovém kódu. Pro vyhledávače je to další důležité vodítko, o čem daná stránka pojednává. Je to něco jako anotace u knihy. A podobně jako u titulku není vhodné, aby byl stejný pro celý web.Zápis titulku v HTML kódu: Nadpisy stránky Dalším faktorem jsou nadpisy. V případě, že jde obsáhlejší text, je vhodné ho strukturovat pomocí podnadpisů. Úrovně nejsou omezeny, prakticky více než pět pravděpodobně nepoužijete. Zápis nadpisů v HTML kódu: Nadpis první úrovně , Nadpis druhé úrovně , atd. Zvýrazněný text na stránce Občas je třeba něco čtenáři v plynulých odstavcích zdůraznit. To se dělá tučným písmem. Pomůžete tím jak čtenáři, tak vyhledávačům s orientací.Zápis zvýrazněného textu v HTML kódu: zvýrazněný text Text stránky Vlastní text stránky je pochopitelně také důležitý. Jak jsme psali výše, je vhodné používat klíčová slova, ale nikoli nuceně vložené. Prioritně myslete na ty, kdo to budou číst a rozhodovat se na stránce o případném nákupu. Vyhněte se také kopírování textů od konkurence. Nejen, že byste porušili autorské právo, ale vyhledávače byste si pravděpodobně na svou stranu nepřiklonili - ti nemají rádi duplicitní obsah a preferují unikátní obsah. Popisy obrázků Možná byste se divili, kolik lidí vyhledává produkty podle obrázků. Nepodceňujte tedy ani tuto možnost nových návštěvníků. A vyhledávač není bytost, která by jednotlivé obrázky prohlížela a následně doporučovala. Vyhledávač rozpoznává obsah obrázku pouze podle jeho popisu. Je vhodné u obrázků vyplnit alespoň jejich alternativní popis.Zápis alternativního popisu v HTML kódu: URL adresa stránky Pro posouzení stránky má pochopitelně vliv i url adresa stránky. Sami zajisté snáze poznáte, co od které stránky čekat, když porovnáte např. http://www.elektro.cz/televize a http://www.necojako.cz/e061c9aea5026301e7b3ff09e9aca2cf. A vyhledávač se v tom také orientuje lépe a náležitě to ocení. Off-page faktory - kdy je stránka oblíbená Jak jsme zmínili výše, o pořadí stránek nabízených po vyhledávacím dotazu, rozhoduje taktéž oblíbenost stránek. Vychází to z logického faktu, že pokud stránka byla zajímavá již pro několik uživatelů, bude pravděpodobně užitečná i pro aktuální dotaz. A jak vlastně vyhledávače hodnotí oblíbenost? Algoritmus vychází z předpokladu, že uživatelé oblíbené a užitečné stránky sdílejí na sociálních sítích, odkazují na ně na webech a podobně. Prostě, čím více odkazů na danou stránku na internetu existuje, tím je hodnocena jako oblíbenější. Z tohoto faktu se vyvinula disciplína zvaná “linkbuilding”, která se tvorbě odkazů věnuje. Kromě správného prolinkování jednotlivých stránek webu jsou velmi důležité i externí odkazy, které na stránku směřují z jiných webů i sociálních sítí. Nejen, že přivedou přímou návštěvnost, ale přidají i kladné body k hodnocení oblíbenosti vaší stránky vyhledávači. Je třeba však dodržovat pravidla, které se snaží zabraňovat nepřirozenému odkazování - např. nejsou dovoleny odkazy v patičkách webů, kupované odkazy či odkazy u článků, které jsou s největší pravděpodobností psané za odměnu (např. recenze). Důležité je také si uvědomit, že není odkaz jako odkaz. Každý externí odkaz má jinou hodnotu, která závisí na řadě faktorů (kvalita daného webu, počtu odkazů na stránce, téma webu a další). Jeden kvalitní odkaz tak vydá za víc než desítky nekvalitních. Pro budování zpětných odkazů, to mějte na paměti a weby, které budete oslovovat pečlivě vybírejte. Další faktory Problematika SEO vydá rozhodně na více, než jeden článek. Faktorů ovlivňující vyhledávače je více. Vliv má už samotná doména, zpracovaný soubor sitemap (mapa webu, usnadňující robotům procházení), favicon (ikonka webů), rychlost načítání webu, multimediální obsah, přizpůsobytelnost mobilním zařízením a další. Pokud to se svým e-shopem myslíte vážně a chcete mít více návštěvníků (a tedy zákazníků), nepodceňujte optimalizaci stránek ani linkbuilding. Vyplatí se to.
0 Tip na výlet: Království železnic v Praze uhrane i dospěláky
Venku je sychravo, ale vy přesto máte chuť vyrazit někam za poznáním a zážitky? A co vyzkoušet návštěvu Království železnic v Praze? Nemusíte být ani fanouškem vláčků a různých modelů, aby na vás dýchla atmosféra, která se nachází na stovkách metrů čtverečních této expozice. A cesta k ní není také nijak složitá. Metrem, autobusem či tramvají stačí dojet na Anděla a odtud to je již pár kroků. Pokud se vypravíte automobilem, nemusíte si dělat starosti s parkováním. Hned u Království železnic totiž použijete podzemní parkoviště. Jen si raději připravte drobné, abyste poté nepobíhali po okolí a nehledali ochotného prodejce, který vám vaše papírové peníze rozmění. V pokladně si mimo vstupného můžete zakoupit hromadu upomínkových předmětů, ale také různé modely vláčků a další příslušenství k nim. Poté se vydáte po schodech dolů k výstavě, kde ještě předtím, než se vydáte se kochat miniaturním světem, můžete odložit své svršky v jakési šatně. V té za vratný drobák můžete využít tamní skříňky. Uvnitř je teplo, takže je spíše otravné nosit s sebou bundy a batohy po celou dobu návštěvy. V Království železnic čeká spousta modelů vlaků, nádherně vypracované detaily, krajinné scenérie, den i noc. Na semaforech zastavují auta, modely svítí, jezdí a některé můžete i sami ovládat. Minikamery vám mohou i zprostředkovat pohled z lokomotiv projíždějících kolem nejslavnějších svateb naší republiky. Vidět tedy můžete například Střekov, Kokořín, Pražský hrad nebo Karlštejn. Vy i vaše děti si navíc můžete vyzkoušet být řidičem autobusu MHD a dokonce i tramvaje. Pro rozptýlení vašich ratolestí, když je na ně již sledování vlaků dlouhé, je uvnitř umístěno i spoustu létacích strojů, koní a podobných hraček, které za minci děti povozí. Také pokud vám dojde pití nebo máte chuť na malou svačinku, můžete použít prodejní automaty. A nebojte se, toalety jsou k dispozici. A jsou čisté. Samozřejmostí je i toaleta s přebalovacím pultem. Než se na tento výlet vypravíte, podívejte se po internetu na nejrůznější slevy, které Království železnic dost často nabízí a vy tak můžete ušetřit nemalý peníz.
Mozek je náš nejdůležitější orgán a je na místě, aby jsme se o něj s láskou starali. Díky správně zvolené stravě můžeme předcházet nemocem jako jsou Parkinson, Alzheimer nebo zákeřná mozková mrtvice. Všichni by jsme zde chtěli být co nejdéle a v co nejlepší mentální kondici. Čemu se tedy vyhnout? Sladkosti Nejspíš se vám to zdá už trochu ohrané, ale pro nic za nic cukr není veřejný nepřítel číslo 1. Kromě linie mají negativní dopad i na náš mozek. Dlouhodobá nadměrná konzumace cukru může způsobit neurologické problémy a také zničit paměť. Cukr navíc ovlivňuje mozek podobně jako drogy a můžete si na něm vypěstovat závislost. Zvýšená hladina cukru v krvi totiž vede k aktivaci stejných oblastí mozku jako třeba dávka alkoholu nebo heroinu. Alkohol To, že nadměrné pití alkoholu má na lidské tělo katastrofální dopad je všeobecně známé. Alkohol mění rovnováhu chemických procesů v mozku. Kromě toho, že slábnou vaše rozumové schopnosti, mění se i vaše chování vůči okolí, tedy celá osobnost. Navíc při dlouhodobém pití můžete o část mozku přijít. Výzkumy totiž ukázaly, že pijákům se zmenšuje čelní lalok. Fast food Všichni víme, že smažené a tučné jídlo z rychlých občerstvení není žádným vzorem zdravé výživy a dokáže nám v těle i na těle napáchat pěkné škody. Jistá studie z univerzity v Monteralu dokázala, že i tento typ stravování dokáže měnit chemické procesy v mozku a přivádět člověka k depresi. Pokud se tedy často cítíte pod psa, zkuste se zamyslet kde a jak jíte. Přesolená jídla Sůl má vliv na krevní tlak a srdeční činnost. Člověk by si proto měl dát pozor, kolik soli při vaření používá. Sodík umí napadnout i naše myšlení a vnímání. Dokáže se v tomto ohledu chovat jako cukr a spustit v mozku proces vedoucí k vytvoření závislosti. I když sůl naše tělo potřebuje, mozek ani tělo nedokáží poznat, kdy už je jí přes míru. Nedokáže vyslat žádný varovný signál, že už má dost. Navíc si na sůl přivykají i chuťové buňky a bez nadměrného solení nám jídlo připadá nevýrazné a nechutné. Kouření Cigaretový kouř neprochází jen přes plíce, ale i trávicím traktem. Řada chemikálií včetně drogy zvané nikotin pak způsobuje stárnutí organismu, špatný dech a rakovinu řady orgánů. Má ale také vliv na funkci látek přenášejících informace i vzruchy mezi nervovými buňkami. Při kouření se totiž zužují kapiláry, které zásobují mozek krví a kyslíkem. Mozek je pak nedostatečně vyživený a tím pádem hloupější. Tip na závěr Zařaďte do jídelníčku potraviny, které mozek regenerují a čistí organismus. Jsou to například tučné ryby, játra, droždí, kurkuma, oregano, konopný olej, lněné semínka, brokolice, rozmarýn, ořechy a také třeba pažitka.
0 Introverti mají šťastnější život
Směje se vám okolí, že jste introvert a nezapadáte do společnosti? Máme pro vás dobrou zprávu - můžete se vysmát vy jim! Dle statistik máte totiž šťastnější život než extroverti. Být introvertem opravdu neznamená být nudným člověkem. Introvert má přesně naplánovaný svůj den, dělá věci, které ho vnitřně uspokojují a i přesto, má kolem sebe spoustu věrných přátel. Jak je to možné? Introverti totiž nejsou náchylní k tolika nemocem jako extroverti, kteří se o víkendu rádi napijí a vyrazí za zábavou. Navíc jsou vysoce přátelští a milující. Žijí pro svou rodinu a jsou ochotni jí obětovat většinu svého času. Proto jsou introverti také skvělými manželi a rodiči. Umí skvěle naslouchat a správně poradit. Výhody a nevýhody Nemyslete si, že je introvert podivín uzavřený do sebe. Tato osobnost má spoustu výhod: již od mala udržuje věrná přátelství je nezávislý a flexibilní má smysl pro zodpovědnost a cílevědomost bývá vysoce inteligentní a vzdělaný Mezi jednu z mála nevýhod introverství patří horší sociální adaptace. Introverti si těžko zvykají na změny, ale pokud se již k něčemu rozhodnou, jdou tvrdě za tím a neohlíží se. Je na každém, čemu říká "štěstí". Pro někoho to jsou přátele, možnost zviditelnit se. Pro jiné to znamená jistotu domova a věrného partnerství. Je však pravdou, že pokud jste introvert, nic vám nechybí.
Vaše klouby musejí udržet neuvěřitelnou sílu. Každý kloub je vyplněn synoviální tekutinou, která vyživuje chrupavku a právě chrupavka drží kloub s kostí pohromady a umožňuje tak snadný pohyb i ohýbání. Buňky chrupavky časem ochabují. Klouby jsou tak bolavé a znesnadňují člověku obvyklou chůzi. Co všechno pomáhá Skvělým pomocníkem pro záchranu kloubů je olivový olej. Pokud jej zařadíte do svého jídelníčku, zlepšíte funkci synoviální tekutiny v kloubech, které chrupavku posílí jako mazivo. Výborným pomocníkem je také kefírové mléko, které kloubům dodává řadu speciálních vitamínů a zdravých bakterií. Kefír můžete dokonce používat i na obklady a přidat ho ke svému oblíbenému krému. Musí se však spotřebovat ihned. Každé ráno si také dopřejte čerstvý smoothies z pomerančů. Citrusy mají protizánětlivé účinky, proto se jim rozhodně nevyhýbejte. Zdrojem omega-mastných kyselin je i losos. Pečte jej v troubě na olivovém oleji alespoň dvakrát týdně. Rybí oleje mají pro tělo stejný účinek jako např. ibuprofen. Dalším pokrmem vhodným pro zdravé klouby je kurkuma. Tu si můžete připravit hned na několik způsobů. Přidejte do něj fazole, zeleninu a máte lehký oběd, který zasytí. Vápník je důležitý Ve své stravě byste měli mít stále dostatek vitamínů. Pokud omezíte příjem vápníku, riskujte vápenaté usazeniny v kloubech. Vápník je totiž pro kosti základní živinou a nalézt je lze v několika základních surovinách, jako je mléko, sýr a listová zelenina. Denně bychom měli pozřít až 1000mg vápníku na člověka.
Moderní pračka s velkým výběrem různých programů a velmi drahé prací prostředky v žádném případě nezaručí, že vaše prádlo bude správně vyprané. Pokud se stále dokola budete dopouštět zbytečných chyb, nikdy nedocílíte toho, aby vaše prádlo bylo dokonale vyprané. Zkuste si dát pozor na pár základních věcí a sami uvidíte. Třídění prádla Prádlo rozdělíme na bílé a barevné podle: povahy látky - nikdy nemíchejte jemné prádlo (hedvábí, vlna) s prádlem s hrubší texturou (ručníky apod.) teploty praní - vždy kontrolujte údaje uvedené na štítku, doporučená teplota praní je tam vždy uvedena (pokud prádlo perete na víc než je třeba, látku tím nenávratně poškodíte) míry znečištění - rozhodně není vhodné prát silně znečištěné prádlo s prádlem lehce nošeným intenzity barev - do pračky vkládejte prádlo nejen stejných nebo podobných barev, ale i podobné intenzity barvy, jinak můžou na světlejších látkách vzniknout skvrny Naplnění pračky Pokud chcete ušetřit nejen svoji pračku, ale i energii a tudíž peníze, nikdy nezapínejte pračku jen napůl plnou, stejně tak to nepřehánějte s jejím naplněním. Příliš namačkané prádlo se nikdy dobře nevypere, jelikož dochází ke snížené frekvenci praní. Správně naplněnou pračku poznáte tak, že se mezi prádlo a buben vejde na výšku vaše pěst. Volba pracího prostředku a jeho dávkování Zde rozhodně neplatí, že čím více, tím méně. Přebytek pracího prostředku může zanechat skvrny a kupodivu takto vyprané prádlo nepříjemně voní. Příliš málo zase znamená neefektivní praní. Vždy dodržujte dávkování uvedené na obalu konkrétního pracího prostředku. Samozřejmě dbejte i na to, abyste používali výrobky zvlášť pro barevné a zvlášť pro bílé prádlo, případně pro děti nebo na citlivou pokožku. Prací program I v tomto případě se držte doporučení uvedeného na štítku. Volba programu závisí na druhu textilie a stupni znečištění. Předpírku používejte pouze u silně znečištěného prádla. Po vyprání prádlo ihned pověste, nenechávejte ho v bubnu, jinak bude nepříjemně páchnout a může na něm vzniknout plíseň.