Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Jaký kus oblečení v létě nosíme nejčastěji? Je to tričko!

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Trička se dnes vyrábějí z celé řady materiálů, jako jsou bavlna, biobavlna, polyester, viskóza či elastan. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? A jaké tričko pro jakou příležitost zvolit? Dozvíte se z následujícího článku.

Základní rozdělení materiálů, z nichž se trička vyrábějí, je přírodní a umělý. Mezi přírodní patří bavlna a částečně viskóza, z umělých jmenujme například polyester a elastan. Jaký materiál zvolit pro jakou příležitost?

Přírodní bavlna

Nejznámějším přírodním materiálem je samozřejmě bavlna. Bavlněná trička se dobře nosí, perou i žehlí. Nevýhodou však pro někoho může být nadměrná mačkavost bavlněného trička. Chcete-li vypadat jako ze žurnálu, bez žehličky se při péči o třicko z bavlny neobejdete. Pokud jste duší ekologem, můžete k záchraně planety přispět svou troškou do mlýna zakoupením trička z biobavlny pocházející z ekologického zemědělství.

Sportovní polyester

Dalším materiálem, s nímž se na etiketách triček často setkáte, je polyester. To je synteticky neboli uměle vyrobené vlákno, jež se často používá při výrobě sportovního oblečení. Trička z tohoto materiálu velmi dobře schnou a zároveň málo nasávají vlhkost. Velký výběr sportovních triček z polyesteru nabízejí specializované velkoobchody s oblečením, jako například xfer.cz.

Pružný elastan

Dalším materiálem, který se do triček přidává, je elastan. Ten pak stojí, jak prozrazuje jeho název, za jejich elasticitou. Elastanová trička drží svůj tvar, nemačkají se a jsou maximálně pružná. Po vyprání se na rozdíl od jiných materiálů hned vrátí do svého původního stavu, zkrátka se nevytáhnou. A dokonce jsou odolná i proti slané vodě. I tato trička jsou tedy vhodná pro sport.

Viskóza alias umělé hedvábí

Trička se také často vyrábějí z viskózy. To je sice přírodní materiál (celulózové vlákno), ale vznikající průmyslovou výrobou. Naše babičky tomuto materiálu říkaly „umělé hedvábí“, které na pohled i dotek připomíná. Výhodou viskózy (na některých etiketách se setkáte s označením rayon) je její nízká cena. Materiál také dobře chladí, nevytváří žmolky, ani neelektrizuje. Mezi nevýhody pak patří vyšší mačkavost a nízká odolnost vůči praním, které viskózu prakticky ničí.

Kde nakupovat?

Spoustu triček z různých materiálů, s krátkým i dlouhým rukávem, tílka, ale i mikiny, polokošile, bundy, vesty a spoustu dalšího oblečení včetně toho sportovního najdete na již zmíněném e-shopu xfer.cz (na internetu hledejte pod odkazem velkoobchody – oblečení). Trička různých barev, velikostí i gramáží, z nichž si zcela jistě vyberete to pravé.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.