Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Jak dětem zpříjemnit začátek školy

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Začátek školního roku nepatří zrovna mezi nejoblíbenější období. Jak vašim školou povinným potomků a potažmo i vám, jako jejich rodičům, zpříjemnit tento nelehký start?

 

Pravidelnost nade vše

Každý člověk potřebuje jistý pevný řád, který mu pomáhá správně fungovat. Dvojnásob to pak platí u dětí. Jasně proto stanovte, kdy nastává čas spánku, kdy je doba na dělání úkolů, plnění povinností a chystání batohu do školy a kdy naopak prostor pro odpočinek, který si budou moct strávit po svém. Ideálně by měly jednotlivé činnosti probíhat každý den ve stejný čas, právě pravidelnost je velice důležitá, aby se rituál stal jejich součástí. Vždy se snažte vycházet z konkrétních potřeb vaší ratolesti.

 

Buďte tu pro něj

Potomek potřebuje cítit vaši podporu, musí si totiž zvykat na úplně jiný režim. Než se v novém prostředí zorientuje a zabydlí, může to chvilku trvat. Právě tehdy mu tedy dejte najevo, že mu „kryjete záda“. Vyjadřujte mu vaši podporu, povídejte si s ním o škole, o jeho obavách, problémech. I když se vám některé věci mohou zdát z vašeho „dospěláckého“ pohledu malicherné, berte je vážně a ukažte tak vašemu potomkovi, že všechny těžkosti společně zvládnete. Snažte se o trpělivost, chápeme, že to hlavně na začátku bude hodně těžké, ale neztrácejte nervy. Pokud by to šlo, odpusťte si i všechny úšklebky a povzdechnutí, děti jsou velmi citlivé a vnímavé. Motivujte vaši ratolest a povzbuzujte ji, i když se jí tak úplně nedaří. Právě v době plné nezdarů se potřebuje cítit v bezpečí a vědět, že jste tady vždycky pro ni, ať se děje cokoli.

 

Postarejte se o vhodné podmínky

Připravte vašemu dítku k učení vhodné podmínky. Ideálně nějaké klidné místo, kde ho nebude nic rušit a rozptylovat a kde bude mít všechny pomůcky hezky po ruce – učebnice, sešity, psací potřeby, školní batoh. Učící koutek vybavte bytelným stolem, pohodlnou židlí, dobrým osvětlením a praktickými poličkami. Ze začátku budete muset dítku s přípravou do školy pomáhat, proto si program naplánujte tak, abyste na tuto činnost měli čas. Ale postupně ho učte samostatnosti – začněte třeba tím, že mu ukážete, jak se chystá aktovka do školy. Uvidíte, že brzy budete plnit už jen funkci kontrolora a vrchního dohlížitele!

 

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.