Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Jak přežít období rozchodu aneb dopis všem zlomeným srdcím

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

 

Nemusíte mít snubák na ruce, nemusíte nosit jeho příjmení, můžete být spolu pár let nebo jen pár měsíců a i přesto vás rozchod zasáhne stejně těžce. Odloučení často přichází jako blesk z čistého nebe, znám to. Nejtěžší je pro toho, kdo je opouštěn. Ten v nejbližších minutách, hodinách, dnech, týdnech a dokonce i měsících bude potřebovat cennou radu, jak přežít období rozchodu.

První dny rozchodu jsou nejtěžší

S rozchodem se setkal nebo setká nejspíš každý. Rozchod si nevybírá. V tom lepším případě se vám to nestane o Vánocích či na sv. Valentýna. Takové rozchody jsou vůbec nejtěžší a připomínka na ně může zkazit kouzlo těchto specifických svátků i v budoucnosti. Prakticky je ale jedno, zda vás rozchod potká v zimě, v létě nebo na jaře, jeho první dny jsou vážně ty nejtěžší. Nejspíš mi dáte za pravdu, že v tomto období vám nechutná žádné vaše oblíbené jídlo, žádný vtipný seriál už není tak vtipný a ani se spánkem na tom nejste stejně jako dřív.  

To se vám rázem, z ničeho nic, obrátí svět vzhůru nohama. Najednou pod sebou ztrácíte pevnou zem, sledujete, jak si partner balí věci z vašeho společného bydlení a ujišťuje vás, jak i nadále zůstanete přáteli. Ale vy nechcete být jen přáteli.

Když za ním zaklapnou dveře a vy se dostanete z první fáze šoku, nastane druhá. Začnete uvažovat, v čem jste udělali chybu, jestli vás partner/ka vyměnil/a za nový objev a jestli existuje šance, že si rozchod do dalšího dne rozmyslí. V řadě případů nerozmyslí, je mi to líto. Mezitím minuty, hodiny a dny plynou… V tom lepším případě si můžete vzít v práci volno, koupit kbelíky zmrzliny a zabarikádovat se peřinami a kapesníky. V tom horším musíte do práce nastoupit a buď se přetvařovat, nebo před kolegy spustit proud vašich vzlyků nanovo.

Co rozhodně nedělat?

A protože jsou první dny nejtěžší, mám pro vás seznam věcí, které byste rozhodně neměli udělat, ač vám váš zmatený rozum a zlomené srdce napovídá něco úplně opačného.

- Nekontaktujte vašeho, teď už bývalého, partnera. Nepište mu, nevolejte mu a nečekejte na něho před prací. Nekontaktujte ani jeho/její kamarády.

- Neprohlížejte jeho/její Facebook. Neprohlížejte si staré SMS. Je až k nevíře, že ještě před dvěma dny ráno jste svému miláčkovi posílali bezstarostnou SMS a on/ona vám na ni bezstarostně odpověděl/a. Věděl/a už tehdy, že se s vámi bude o pár hodin později rozcházet?

- Nechtějte hned vrátit všechny věci v případě, že z bytu odcházíte vy. Vezměte si jen to potřebné s tím, že pro to ostatní se vrátíte později. Pro vás to znamená, až když vám bude lépe a budete brát situaci alespoň trochu s nadhledem.

- Nebuďte sami, nebraňte se pláči.

- Neseďte v koutě a neutápějte se v myšlenkách.

- Nedávejte rozchod za vinu sobě.

- Nemstěte se partnerovi, který vás opustil, nepomlouvejte jej/ji a ani mu/jí neobjíždějte auto pětikorunou.

- Nehledejte si hned náhradu.

 

Co naopak můžete udělat pro to, abyste se cítili lépe?

Bezprostředně po rozchodu se nebudete cítit zrovna nejlépe. Proto se následující rady dodržují stěží, ale zkuste to.

- Udělejte si radost něčím novým. Klidně i kabelkou za nehorázné peníze.

- Změňte vizáž.

- Začněte s novým životním stylem, makejte na sobě, cvičte, běhejte.

- Zhubněte. Což vám ostatně půjde nejlépe, protože ze stresu nebudete jíst. 

- Dostaňte ze sebe vztek, klidně i tak, že u sebe doma rozbijete vše, co uvidíte. Nejlépe věci po partnerovi. 

- Přihlaste se do kurzu, který zaměstná vaše myšlenky. Tanec, keramika, je to jedno.

Kde najít podporu?

Je jasné, že potom, co vás zastihne rozchod, nemůžete zůstat sami. Spojte se s rodinou a s kamarády, kteří vás v tomto těžkém životním období podrží. Pomoc najdete i v knihách s rozchodovou tématikou. Na trhu jich je spousta. Díky těmto knihám si můžete dobře vysvětlit vaše emoce a pocity, protože jsou v nich hezky popsány.

Spoustu úlevy najdete i na internetu formou diskuzí. Právě v diskusním fóru se to hemží dalšími zlomenými srdci nebo lidmi, kteří si rozchodem už prošli.

Kdy přijde úleva?

A kdy konečně přijde ona slibovaná úleva? Je to případ od případu. Bolest z rozchodu však nejlépe zahojí až čas. Dopřejte si ho a buďte na sebe co možná nejhodnější. Zbytečně se neutápějte v chmurných myšlenkách a nezapomínejte se dívat dopředu. Už v brzké budoucnosti na vás může čekat ideální partner, kvůli kterému musíte teď absolvovat tento rozchodový očistec. Ne nadarmo se říká, že se věci nedějí bezdůvodně. Možná vám to teď nepřijde, ale po nějaké té době, v náruči toho pravého partnera, mi dáte nejspíš za pravdu.

S láskou a pochopením ta, která rozchod zažila a přežila!

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.