Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Jak si stylově ozdobit zahradu

Your vote is:
5.00 z 2 Hlasů

Pokud jste právě dokončili poslední práce na svém milovaném kousku přírody a i navzdory tomu máte pocit, že jí pořád něco chybí, jste na správné adrese! Představujeme vám několik typů ohledně zahradních dekorací podle Beatrice Moore-Nöthnagel – od květináčů a truhlíků až k sochám a venkovním stolům.

 

1. Květináče

Styl, který byl v minulosti hojně oblíbený – veranda ozdobená armádou do řady postavených rostlin v květináčích – je už dávno pryč. Dnes máme na výběr nespočet jiných variant, jako jsou například vázy, závěsné květináče a truhlíky v mnoha provedeních. Kombinovat je můžeme dle libosti a není těžké vytvořit si vlastní styl.

Zahradní designer André Kruger si na své zahradě vytvořil cestu lemovanou citronovníky, z nichž měl každý svůj nízký sloup.

„Věřím, že opakování některých elementů přináší řád a působí uklidňujícím dojmem,“ vysvětlil. „Je snadné dosáhnout tohoto efektu, ale pamatujte, že nádoby je třeba volit ve stejných provedeních, aby se z příjemné dekorace nestal designový chaos.“

Naopak v případě malých zahrad se atraktivní a neobvyklé tvary vřele doporučují. Nejen, že jsou zajímavou ozdobou, ale zároveň je každý přizpůsobený pro rozmanité druhy květin, keřů i stromků.

 

2. Cestičky

Pro ozvláštnění venkovního prostoru jsou nejvhodnější různé textury a barvy. Libovolně zkombinované dlaždice, ohraničení záhonků či oblázků je většinou jasná známka úspěchu.

Pro inspiraci – Helga du Randt si nechala vytvořit speciální železný rám, jehož vnitřek vysypala kamínky různých odstínů hnědé a šedivé, zatímco zvenku ho obsypala menšími a světlejšími oblázky.

 

3. Tak trochu jiné využití stolku

Pokud jste měli na mysli venkovní posezení s kávou a dobrou knihou, pak musíme tento pojem uvést na pravou míru (ačkoliv se toto využití nutně nevylučuje). Dobrý zahradník se neobejde bez pracovního prostoru, kam si může odložit například čerstvě nařezané květiny, sazeničky k přesazení či nemocné rostliny.

Jeho dekorativní funkci však nelze opomenout. Kovové sošky, rozbité hrnečky, několik malých stolků na sobě – můžete využít cokoliv, co jste si mysleli, že patří do koše. Květinám se daří dokonce i v rezavé konvičce či ve starém hrnci.

4. Živé zdi

Fíkus plazivý je skvělou volbou, jak proměnit chladnou bílou stěnu v biosystém překypující životem. K této rostlině se jako doplněk skvěle hodí železné konstrukce a poličky zakryté převislými květinami.

Pro zahrady s omezeným prostorem jsou poličky jako stvořené – nezaberou příliš místa a vylepšit je můžete nejen rozmanitými dekoracemi, ale samozřejmě i svými nástroji.

 

5. Pro někoho jsou to jen bezcenné cetky…

...Ale já jim říkám poklady. Nábytek, jako třeba šatník nebo židle nemusí být umístěn pouze uvnitř. Terakotové hrnce na poličkách či staré natřené skříni, obklopené zahradnickými nástroji, starými talíři, hrnečky, dokonce nevyužitou ptačí klecí – to je jen pár tipů, jak doplnit rustikální vzhled vašeho zahradního koutku a využít staré krámy, co se vám válí ve sklepě.

 

6. Sochy

Abyste do své zahrady přinesli ten zvláštní pocit, že je všechno tak, jak má být, volte sochy. I tady však zvažte, co k vašemu stylu ladí – ať už velký impozantní kousek, co na každého kolemjdoucího zakřičí „Hej, jsem tady, proč civíš na ty kytky okolo!“, nebo něco jemnějšího, co hladce splyne s rostlinami.

Ačkoliv jsou sochy nákladným druhem umění, existují i levnější druhy, se kterými lze dosáhnout stejného účinku. I obyčejný cement je možný pokrýt vrstvou patiny.

Pokud zvažujete tuto dekoraci zakoupit do své zahrady, držte se jednoduchých tvarů. Stejně jako u každého umění volte ta díla, která vás něčím zaujala. Postavte je na konec cesty, naproti zdi či uličky a obklopte je zelení, aby příjemně zapadly do celkové atmosféry zahrady.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.