Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Jak vybrat LED žárovku?

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Ušetřit na elektřině koupí nové LED žárovky by chtěl každý, jak se ale ve spleti značek a symbolů vyznat? Přečtěte si krátkého rádce.

Trocha teorie a historie úvodem

První LED diody byly vyrobeny v šedesátých letech minulého století, ale až v posledních letech nahrazují tyto zdroje klasickou, nebo halogenovou žárovku. Odráží se v tom i snaha výrobců co nejvíce zvyšovat účinnost a získat více světla z jednoho zařízení. V současné době jsou výrobci schopni vygenerovat více než 70 lumenů z jednoho Wattu, což je až 7x více než u klasické žárovky.

Abychom si ujasnili pojmy, LED žárovku vybíráme podle několika kritérií. To první je samozřejmě velikost závitu, nebo patice, ve které je žárovka upevněna ve zdroji. Známe jich hned několik. E27 je klasický závit, E14 je tzv. miňonka a pak jsou speciály G4, G9, GU10, žárovky do chladniček, digestoří, trub a spousta dalších. Všechny tyto světelné zdroje, všem se nedá říkat jednoduše žárovka, mají svoji náhradu v LED variantě. Zbývá nám jenom vybrat tu správnou. Ale jak?

Watty, Kelviny, nebo lumeny?

První členění je na Watty. To nám ukazuje, kolik žárovka spotřebuje proudu aby se rozsvítila. Tím se i určuje, kolik potom dokáže vygenerovat lumenů, tedy jak hodně bude svítit. Všeobecně platí již zmíněný přibližný přepočet sedm k jedné. Když tedy potřebujete nahradit 40W žárovku, koupíte si 6W LED žárovku. Na každé krabičce je pak napsáno, jakou má LED žárovka spotřebu a jakou svítivost, tedy jak silný je světelný tok. Ten se určuje v lumenech. Poslední veličinou na kterou se musíme zaměřit je teplota světla, která se určuje v Kelvinech. Čím více Kelvinů, tím je světlo studenější. V současné době určujeme u LED zdrojů tři teploty světla. Studenou, neutrální a teplou. Teplotu světla si vybíráme podle našich potřeb a podle toho, jak nám je svit žárovky příjemný. Nejběžnější jsou teplé barvy, které sice svítí nejméně, ale barva je příjemná pro oči. Naopak studené spektrum, které má imitovat denní světlo, dá nejvíce lumenů na Watt, ale působí až modrým odstínem. Hodí se do obchodů, nemocnic a průmyslových provozů, kde potřebujeme získat z LED zdroje co největší výkon.

Vyplatí se to?

Jednoduše řečeno, ano. V dnešní době, se totiž ceny LED žárovek pohybují už od padesáti korun. Je nutné ale vědět, podle čeho si žárovku vybrat. Ceny zdrojů se liší dle výkonu, svítivosti, ale hlavně dle kvality zakoupené LED žárovky. Žárovky z nejnižší cenové hladiny, mající označení ECONOMY, BASIC, CLASIC atd. vám ale dlouho nevydrží. Je lepší koupit značkovou LED žárovku od výrobců, kteří se na výrobu těchto světelných zdrojů specializují.Tyto světelné zdroje pak nemají problém svítit deklarovaných až 30 000 hodin. Je dobré také vědět, že na LED žárovky se oproti obyčejným světelným zdrojům poskytuje standardní spotřebitelská dvouletá záruka.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.