Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Jak začít se sportem a nepřestat? Pomůže řádná výbava

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Trh se sportovním oblečením neustále roste. Proč? Zaprvé protože nabídka a kvalita funkčního prádla se pořád zlepšuje a především stále více lidí propadá aktivnímu životnímu stylu. Kdo k nim ještě nepatří, možná se nechá přesvědčit právě oblečením. Správný výběr totiž dokáže pohyb značně usnadnit.

Oblečení není jen na ozdobu

Kvalitní sportovní výbava by se neměla omezovat jen na běžecké boty, lyže nebo kolo. V první řadě musíme začít u toho, co máme na sobě, protože právě naše tělo se musí cítit co nejlépe. Tričko a vytahané tepláky nám rozhodně větší pohodlí nepřinesou. V čem spočívá největší rozdíl? Především v materiálu. Není to jen módní výstřelek, že každý sportovec má na sobě nějaké to funkční oblečení. Látky jako polypropylen, polyester a polyamid, které se na výrobu fitness oděvů běžně používají, jsou lehké, přitom vysoce odolné a velmi rychle schnou. Na výběr jsou ale i přírodní materiály, jako měkký a elegantní bambus nebo jedinečná merino vlna, která je odolná proti zápachu a má přirozený UV faktor.

Sportovní oblečení svým designem padne přímo na tělo, aniž by ho omezovalo v pohybu. Naopak má schopnost výkon sportovce ještě vyladit. Například kompresní oblečení zlepšuje svalovou výkonnost a napomáhá formování postavy. Zpevňující legíny zase drží v aktivitě naše stehna, nikde nepadají, neodstávají a tím pádem nepřekážejí. A o výhodách sportovních podprsenek asi nemusíme vést dlouhé debaty. Ženy samy nejlépe vědí, jak nepříjemné dokáží být kosticové podprsenky a jak je důležité držet hrudník při pohybu zpevněný.

V neposlední řadě musíme dbát na kvalitní obutí. Špatně volené boty zatíží klouby, nesprávně rozloží váhu na chodidla a můžou způsobit bolesti zad, kolen i kyčlí. Naopak v dobrých botách se nám bude běhat téměř samo.

Vypadat dobře není hřích

Celý náš sportovní outfit má tedy sílu náš výkon nakopnout, dovést nás k lepším výsledkům a tím i udržet naše nadšení a vůli pokračovat. Není proto divu, že Češi jsou ochotní za sport utratit až čtyři a půl tisíce korun ročně. Sportovní oblečení navíc nabízí nepřeberné množství moderního a atraktivního designu, který nám padne na tělo a podpoří naše křivky. To všechno má příznivý účinek na naši psychiku. Vypadat dobře není hřích, ale způsob jak udržet naši motivaci na plné obrátky.

Na začátku po kouskách

Člověk, který se sportem začíná, by to rozhodně na začátku neměl přehánět. Už se vybavil správným oblečením a doplňky a teď je načase naučit tělo novému návyku. Zpočátku je důležitější udržet pravidelnost, než se hnát za výkony a výdrží. Pomalejší start neohrozí naše zdraví a nesrazí sebevědomí. Například začínáme-li běhat, naplánujme si kratší trasu, kterou prokládáme chůzí. Postupně, až si naše tělo navykne, uběhneme delší vzdálenost v rychlejším tempu. Takto rozfázovat jde jakýkoliv sport. K lepším výsledkům nám nepomůže, pokud hned nadměrně zatížíme svaly. Naopak natažené šlachy se hojí dlouho, šrámy na odhodlání ještě déle.

Kdo má problém dodržet svá předsevzetí, může využít různých mobilních aplikací, které ho donutí svůj cíl sledovat. Není od věci najít si pořádnou motivaci, která nás v našem odhodlání udrží, a tu mít neustále fyzicky před očima. Přilepte si na ledničku obrázek nebo starou fotku z dob, kdy jste se vešli do džínů o číslo menších. Nikdy ovšem sami sebe nesrážejte. Jděte cestou pochval a respektu k sobě samé.

Nepodceňujte protažení

Spousta sportovců má tendence soustředit se hned na výkon a zanedbávají přípravu. Ta je ovšem neméně důležitá. Tělo a svaly je na začátku nutné zahřát, například poskoky na místě, zkrátka krátkým kardiem, které rozproudí krev. Na závěr by pak mělo následovat pořádné protažení, aby se nezkracovaly svaly a nezatuhly klouby, čímž bychom si zadělali jen na budoucí bolesti. Nejlepším pomocníkem je jóga, která vyrovnává jinou fyzickou zátěž, jakou pro naše tělo může být posilování, jízda na kole či běh. Nechte si od lektora poradit pár efektivních cviků, díky kterým se za patnáct minut potáhnete a uvolníte.

Dopřejte si odpočinek

Ani přespříliš sportu není vždy výhodou. Tělo by mělo mít čas odpočinout, zregenerovat se a strávit všechny účinky, které pro něj může fyzická aktivita mít. Může se stát, že krátkodobá pauza nám naopak pomůže dosáhnout příště lepších výsledků.

Každý výkon by měl být taky podpořený správným jídelníčkem. Sportovat je lepší nalačno než s plným a těžkým žaludkem. Lehké jídlo, jako ovoce a zelenina, nám spolu s uvolněnými endorfiny pomůže cítit se dobře.

A jaké jsou vaše tipy jak neseknout se sportováním? Máte nějaký vyzkoušený návod?

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz