Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Jak začít s tvorbou webových stránek

Your vote is:
5.00 z 1 Hlasů

Tvorba webových stránek je poměrně náročná. Veliké množství nástrojů, postupů a požadavků. Přesto se dá tvorba webových stránek naučit poměrně rychle a velmi brzy může začít plodit ovoce. V tomhle článku si popíšeme základní programovací jazyky a nástroje, které je potřeba se pro tvorbu webů naučit.

HTML a CSS

Základním kamenem tvorby webových stránek je html a css. Html je tagovací jazyk, kterým se vytváří struktura webové stránky. Css je pak vlastní stylování pro html. Společně jde o silný nástroj, kterým můžete vytvářet vzhled webových stránek. Tyto dva jazyky jsou jednoduché a dají se naučit velmi rychle. Na začátku ale budete dělat různé chyby, kterých se vyvarujete až po nějakém čase. Je tedy vhodné začínat na svých projektech a nedůležitých webových stránkách.

JavaScript a jQuery

Javascript je již trochu složitější jazyk pro tvorbu animací, pohyblivých prvků stránky, pro editaci obsahu a podobně. Jde již o standardní programování, kde fungují klasické podmínky, proměnné, funkce aj.

U JavaScriptu stačí zvládnout základy a hned k němu připojit nějakou knihovnu, která mnohonásobně ulehčí a urychlí celé programování. Jednou z těch nejznámějších je jQuery. Knihovnu stáhnete, připojíte ke kódu a již můžete využívat předprogramované funkce a metody. Pokud se vám jQuery zdá jako zbytečně složitý nástroj, můžete pracovat pouze s JavaScriptem a vše si naprogramovat od samého začátku. Některé drobnosti máte vytvořené poměrně rychle a je to tedy chytřejší cesta, nežli k webu připojovat celou knihovnu. Jestliže vám ale pochopení a práce s jQuery nedělá problém, je lepší pracovat s knihovnou.

Serverový script

Všechny výše zmíněné technologie pracují na straně klienta. Nyní ale potřebujeme jednu technologii, která bude pracovat na straně serveru. Od takové technologie se čeká, že bude zpracovávat odeslaná data, pracovat s databází a řešit například odesílání emailů. Do začátku je dobré naučit se php. Jde o nejčastěji využívanou serverovou technologii, která je dostupná na většině webových serverech. Jde vhodná pro začátečníky a pro klasický web plně dostačuje.

Pro rozsáhlejší projekty se ale nejčastěji na serveru využívají scripty jako je C#, Java, Perl a další. Než se ale dostanete k práci na rozsáhlých webech, budete si muset ujít dlouhou cestu programátora. Ke všem jazykům se zase dají najít knihovny, které celkovou práci ulehčí.

Grafický editor

Jako webový tvůrce budete každou chvíli potřebovat upravit nějaký obrázek. Oříznout, přebarvit, změnit formát, dopsat text a podobně. Na začátku si dost možná budete muset vytvářet celý design sami, a proto je důležité umět s nějakým grafickým editorem. Pokud nechcete investovat peníze, doporučuji freeware program Gimp. Pokud můžete investovat, nejlepší volbou je Photoshop, který vám bude plně dostačovat.

Tohle jsou základní technologie, který by měl každý webový tvůrce znát. Postupem času se v nějaké oblasti můžete začít profilovat a věnovat se pouze jedné části. Běžně existují JavaScript programátoři, PHP programátoři, grafici, kodéři a tak dál.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.