Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Kdo musí podat daňové přiznání za rok 2018 a jak na to?

Your vote is:
5.00 z 3 Hlasů

Pomalu, ale jistě se začíná blížit termín podání daňového přiznání za rok 2018. Tato povinnost se netýká jen živnostníků, ale samozřejmě i běžných zaměstnanců. V tomto roce je nutné vyplněný formulář odevzdat nejpozději 3. dubna. Kdo musí daňové přiznání podávat a jakou má mít podobu? Za koho daňové přiznání podává zaměstnavatel?

 

Kdo daňové přiznání podává?

Ze zákona samozřejmě daňové přiznání podávají živnostníci a dále osoby, které podnikají na vedlejší pracovní poměr. V ojedinělých případech si sami podávají daňové přiznání i osoby zaměstnané, které nesplňují podmínky pro to, aby za ně roční zúčtování provedl zaměstnavatel. V praxi to vypadá tak, že pokud jste za rok 2018 prošli více zaměstnáními současně či jste byli v evidenci úřadu práce, tak si budete muset toto přiznání podat k místnímu finančnímu úřadu sami.

Zaměstnavatel za Vás roční zúčtování může provést pouze v případě, kdy jste u něho pracovali po celý rok a neměli jste jiný vedlejší příjem. Dále také v případě, že jste během roku měli více zaměstnání, která na sebe navazovala a nepřekrývala se.

 

Jak správně daňové přiznání podat?

Daňové přiznání za rok 2018 lze podat několika způsoby. Tím prvním je vyplnění klasického papírového formuláře pro přiznání k dani z příjmů fyzických osob, který si můžete vyzvednout na každém finančním úřadu či ho vytisknout z internetových stránek Finanční správy, kde si ho můžete rovnou i vyplnit. Dalším způsobem je elektronické podání, kdy se formulář vyplní přímo na internetových stránkách Finanční správy a odešle se prostřednictvím přihlášení přes datovou schránku. V počítači vyplněný či naskenovaný formulář lze samozřejmě odeslat i jako přílohu v datové schránce. Pokud jako fyzická osoba vlastníte datovou schránku, máte ze zákona povinnost daňové přiznání za rok 2018 podat elektronicky (V opačném případě se vystavujete riziku udělení pokuty.).

 

Jaké doklady je třeba k daňovému přiznání doložit?

Jako zaměstnanci budete k přiznání z dani z příjmů fyzických osob dokládá potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů, u kterých jste v roce 2018 byli zaměstnáni. V případě studia se samozřejmě dokládá i potvrzení. To samé platí i pokud máte úlevy na dani. V daňovém přiznání lze od základu daně odečíst např. úroky z hypotéky, penzijní připojištění. Nějakou tu výhodu můžete získat i za odběry krve, kostní dřeně či za dary.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.