Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 LED pracovní světla disponují celou řadou skvělých parametrů – využijte toho!

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Upoutala vaši pozornost LED pracovní světla, na která jste narazili v některém z tuzemských obchodů, případně v nějakém specializovaném e-shopu? Upřímně řečeno, bylo by spíše s podivem, kdybyste je minuli zcela bez povšimnutí. Disponují totiž celou řadou skvělých a užitečných vlastností. Také vás hned napadlo, že byste toho měli co nejdříve využít a podobně jako mnozí jiní kutilové, zemědělci či rybáři, si některé z těchto světel pořídit? To je bezpochyby velmi rozumné a my si dnes povíme proč. Kromě výčtu všech podstatných parametrů těchto moderních výrobků nezapomeneme ve stručnosti probrat ani ekologickou stránku věci. I ta stojí za zmínku. Sami uvidíte!

LED pracovní světla a jejich charakteristika

Věděli jste, že historie LED (diody emitující světlo) sahá až do počátku šedesátých let minulého století? Tehdejší LED však většinou sloužily jen jako kontrolky a k dnešním způsobům svého využití měly ještě hodně daleko. O nějakých „pracovních variantách“ nemohla být řeč. A dnes?

Nejspíš dobře víte, že jsou situace, kdy je nutné si na práci důkladně posvítit. A to je chvíle, kdy přicházejí ke slovu LED pracovní světla, kterým byste před jinými druhy svítidel měli dát určitě přednost.Proč? Protože:

 1. Nabízejí vysokou intenzitu světla při malé spotřebě.

 2. Jsou „flexibilní“ - poslouží vám tam, kde je aktuálně třeba.

 3. V životnosti se jim jen těžko něco vyrovná; vždyť vydrží i více než 50 tisíc hodin provozu.

 4. Bývají uzpůsobena pro rozmanité možnosti napájení a nevyžadují údržbu.

 5. Jsou mimořádně odolná proti prachu, vodě, vibracím a nejrůznějším nárazům.

 6. Mají obvykle nízkou hmotnost.

 7. Zanechávají minimální ekologickou stopu!

Díky LED pracovním světlům můžete skvěle vidět i na hůře dostupných místech, za jakéhokoliv počasí, v šeru, ve tmě nebo v husté mlze. Prvotřídní výkon vám nabídnou i v těch nejextrémnějších podmínkách a zpravidla jsou zcela bezporuchová.

Jaké je nejčastější využití?

Jestliže vás LED pracovní světla skutečně zaujala, nebylo to jistě jenom proto, že disponují prvotřídními vlastnostmi. Hlavním důvodem musel být nejspíše fakt, že pro ně najdete smysluplné využití. Jaké? To víte nejlépe sami. Možná pracujete dlouho do večera na poli nebo jen čas od času potřebujete osvětlit stodolu, do které není zavedena elektřina. Každopádně by vás mohlo zajímat, v jakých případech a za jakých okolností nacházejí LED pracovní světla své uplatnění nejčastěji.

 • V zemědělství a lesnictví (hlavně na strojích) se s jejich využitím setkáte velice často.

 • Najdete je v některých výrobních halách a také v mnoha dalších provozech.

 • Mají své využití na stavbách a také při nočních opravách dálnic (často jsou nedílnou součásti různých typů stavebních strojů).

 • Narazíte na ně v šachtách, v dílnách nebo při archeologických výzkumech.

 • S oblibou jich využívají myslivci, rybáři a také někteří sportovci (hlavně v podobě tzv. čelovek).

Účel především!

Při výběru ideálního pracovního osvětlení musíte vzít samozřejmě v úvahu hned několik důležitých hledisek. Tím základním je pochopitelně účel, kvůli kterému si LED hodláte pořídit. Chcete výkonný reflektor na váš traktor, abyste mohli sklízet úrodu až do pozdního večera? Jezdíte s rolbou nebo se sypačem a za špatného počasí a snížené viditelnosti, což jsou jevy v zimě celkem obvyklé, potřebujete efektivního pomocníka? Nebo po nocích s oblibou vysedáváte u vody a vyhlížíte zajímavý úlovek, se kterým byste se mohli pochlubit ostatním rybářům? Na způsobu využití záleží především. Buď si koupíte typ, který je konstruován tak, aby ho bylo možné co nejlépe připevnit na traktor, automobil nebo nějaký stavební stroj, nebo si pořídíte reflektor či lampu se stojanem, abyste mohli po večerech pokračovat ve stavbě nové garáže. Záleží na vás, co potřebujete. A možná vám jako rekreačnímu běžci nebo vášnivému rybáři bude nejlépe vyhovovat obyčejná čelovka. Typů, verzí a variant je k dostání takové množství, že se najde něco pro každého.

Další kritéria výběru

Důležitých kritérií, která by vás měla zajímat, je samozřejmě více, než jen samotný účel použití. Je ovšem pravdou, že mnohá z nich jsou se způsobem využití LED pracovního světla přímo spojena. Zajímat vás musí výkon a s tím související intenzita osvětlení. Například pro práci na stavbě po setmění jsou za optimální považovány reflektory o výkonu cca 35 – 50 W, zatímco do nějaké větší výrobní haly budete nejspíš potřebovat alespoň 250 W výkonu. Důležitá může být také barva světla. Většina lidí vám zřejmě potvrdí, že při absenci přirozeného denního světla se skvěle hodí tzv. studená bílá barva. Rovněž tvar a velikost reflektoru musíte přizpůsobit vašim potřebám a nezapomeňte také na to, že lze pořídit výrobky opatřené krytem. Ten může být buď průhledný nebo také mléčný a jeho funkcí je kromě ochrany před znečištěním nebo před poškozením rovněž zajištění optimálního rozptylu světla. Mléčný kryt vám samozřejmě zajistí světlo spíše tlumené, průhledný naopak ostré.

Ekologie pro vás není prázdný pojem?

V úvodu jsme slíbili, že neopomeneme ani ekologické hledisko používání LED světel. Týká se to jak těch, která jsou vyráběna k pracovním účelům, tak i všech ostatních. Nutno konstatovat, že se jedná o produkty s velice slabou ekologickou stopou, které jsou k životnímu prostředí v maximální možné míře šetrné. Stojí za tím nejen jejich nízká energetická náročnost a velmi dlouhá životnost, ale rovněž složení a navíc jednoduchá a téměř bezodpadová produkce. Jsou prosty těžkých kovů a mnoha dalších škodlivých prvků a jejich výroba je vcelku nenáročná i co se týče potřebných surovin. Jejich koupě by tedy měla být z hlediska ekologie dobrou volbou.

Používáte LED světla běžně nebo je to dnes poprvé, co o jejich pořízení uvažujete?

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.