Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Lilek od pěstování až po konzumaci

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Lilek či baklažán je tmavě fialová jednoletá rostlina, se v současné době stává velkým oblíbencem. Plod rostliny je podobný cuketě, avšak spíše hruškovitého tvaru. Lilek je vhodný pro přípravu mnoha a mnoha pokrmů, ale vyniká také blahodárnými účinky na naše zdraví.

Jak ho pěstovat a kdy ho sklízet?

Rostliny lilku jsou velmi náročné na teplotu, a proto se pěstují zejména v oblastech jižní Moravy či ve sklenících. Lilek vyžaduje kyprou humózní půdu s dostatkem živin.

Semena zaséváme v průběhu února až polovině března a následně vzrostlé předpěstované rostliny přesazujeme do záhonu ke konci května. V období od července do září rostlina kvete a následně plodí. Pokud jsou plody dostačující velikosti a plně vybarveny, můžeme je sklidit. Jakmile plody ztrácí krásnou lesklou barvu, značí to přezrávání plodů.

Jaké jsou jeho účinky na zdraví

Baklažán obsahuje velké množství vitamínů a látek, nimiž jsou například kyselina chlorogenová, kyselina listová, fosfor, draslík, hořčík, železo, bílkoviny, třísloviny a vitaminy A, B, C.

Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, bojovat proti riziku vzniku nádorových onemocnění, podporuje činnost slinivky, jater, žlučníku a vyniká také antibiotickými a antibakteriálními účinky.

Lilek je četně využíván také při redukčních dietách, jelikož je z 90 % tvořen vodou a nenajdeme v něm žádný tuk.

Pokud se jedná o čerstvou šťávu získanou z lilku, tato je obohacena hojivými a regenerujícími účinky na různé kožní problémy.

Jak ho konzumovat?

Lilek se konzumuje podobně jako rajče, a to se semínky i se slupkou, kdy slupka obsahuje nejvíce vitaminů a rutinu (tento zpevňuje cévy). Avšak oproti rajčatům lilek nelze konzumovat v syrové podobě a je nutné ho tepelně zpracovat. Nejoblíbenějším způsobem úpravy je právě grilování, avšak lze ho i dusit, vařit či zapékat.

 

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.