Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Lyžování mimo sjezdovky: Hazard se životem nebo adrenalinový zážitek

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Lyžování ve volné přírodě mimo upravené sjezdovky láká spousty lidí. Pouští se do něj nejen zkušení lyžaři, kteří dokáží vyhodnotit blížící se nebezpečí a předejít katastrofě, ale bohužel také naprostí amatéři.

Prvně jmenované láká především adrenalin a svoboda pohybu v zimní přírodě je pro ně životním stylem. Mnohem většímu nebezpečí se vystavují amatérští lyžaři. Ti se často spustí z neznámého svahu s telefonem na selfie hůlce nebo kamerou na helmě a v očekávání skvělých záběrů nasazují vlastní život, aniž by si často uvědomovali hrozící nebezpečí.

O tom, jak nebezpečný může freeride být, se celý svět přesvědčil na konci roku 2013. Tehdy při lyžování mimo sjezdovku ve francouzském středisku Meribelnarazila legenda Formule 1 Michael Schumacher upadl hlavou na kámen a způsobila si tak vážné zranění hlavy. Podle lékařů německý pilot přežil jen díky kvalitní lyžařské helmě, kterou měl na hlavě.

Přesná čísla o počtu zraněných a mrtvých nejsou známá, smutnou pravdou však zůstává, že každoročně na evropských horách zahynou desítky lidí, z nichž výrazné procento pochází právě z lyžování nebo jiného pohybu ve volné horské přírodě. Nebezpečí je opravdu mnoho, od zafoukaných kamenů a skal, přes vzrostlé stromy, až po laviny.

Odborníci a zkušení horští vůdci radí, že pokud se již někdo do volné přírody v zimě vydá, měl by rozhodně sledovat hlášení horské služby a v případě lavinového nebezpečí se nikam na vlastní pěst nepouštět. Důležité je samozřejmě také zhodnotit vlastní schopnosti. Freeride skutečně není pro začínající ani rekreační lyžaře. Důležité je pak samozřejmě i vybavení. Kvalitní lyže a lyžařské boty, ale také ochranné prvky jako lyžařské chrániče páteře nebo helmy, ale třeba také GPS lokátory by měly být naprostou samozřejmostí.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.