Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Odstranění bradavic laserem. Co čekat během procedury a po ní

Your vote is:
5.00 z 3 Hlasů

V boji s bradavicemi váš lékař nejspíše zpočátku zvolí klasické metody odstranění. Obvykle se jedná o kryoterapii s pomocí tekutého dusíku či o aplikaci kyseliny salicylové. Odstranění bradavic laserem přichází ke slovu ve chvíli, kdy konzervativní metody nezabírají. Existuje více druhů laserových zákroků. Tento článek vám je představí společně s pozákrokovými doporučeními.

Odstranění bradavic laserem PDL

Představuje moderní a dnes již možná rozšířenější metodu odstranění bradavic. PDL, neboli pulzní barvivový laser dokáže zničit drobné krevní cévky, které bradavici vyživují. Bez přísunu krve pak bradavice sama odumře.

 

PDL laser se využívá především k léčbě genitálních bradavic (kondylomat) a plochých bradavic. (Různé typy bradavic najdete popsány například v tomto článku.) Bolest je při zákroku skutečně drobná; řada lidí ji přirovnává ke šlehnutí gumičkou. Doba hojení je zpravidla dva až čtyři týdny. Šance, že se bradavice vrátí, je velice nízká. Existuje drobné riziko vzniku jizvičky; ovšem při správné pooperační péči je minimální a mnohem menší než při chirurgickém vyjmutí bradavice.

Další metody laserového odstranění bradavic

  • CO2 laser

Laser fungující jako ostrý nůž, který nejprve odřízne vršek bradavice a poté se již méně soustředěným paprskem vypálí její zbytek. Vedle PDL laseru patří k nejčastěji používaným laserům pro odstranění genitálních a plochých bradavic.

 

  • Erbiový laser (Er: YAG)

Se využívá většinou proti nitkovitým bradavicím. Dokáže velmi přesně a prudce ohřát zacílenou oblast. Jeho výhodou je minimalizace vzniku jizev.

 

  • Neodymový laser (Nd: YAG)

Laser používaný v očním lékařství nachází využití i proti bradavicím. Dokáže proniknout hluboko do kůže a tam zničit cévky, které bradavice vyživují.

 

Nutno podotknout, že pro boj s bradavicemi kromě jejich odstranění laserem existuje ještě celá řada dalších metod. Vedle již zmíněné kryoterapie dusíkem či aplikace různých mastí a přípravků sem patří například chirurgické odstranění, fotodynamická terapie, nebo vypálení bradavice elektrickou jehlou (elektrokauterem). Můžete s bradavicemi zkusit zápolit i podomácku. Těžko odhadnout, nakolik budete úspěšní, ale pár babských rad najdete zde.

Doporučení po zákroku

Odstranění bradavic laserem patří mezi nejpopulárnější metody pro svou nízkou bolestivost a také vysokou přesnost. Většina zákroků odstranění bradavic trvá v řádu minut, maximálně desítek minut; a to v závislosti na tom, jak velká a hluboce vrostlá daná bradavice je. Před samotným odstraněním může být aplikována lokální anestezie v podobě masti nebo injekce, někdy ovšem stačí pouze přístroj, který na příslušné místo nanáší v průběhu zákroku chladící, znecitlivující sprej . Bolestivost je obecně velice malá.

 

Doba hojení je velmi závislá na umístění bradavice. Pomaleji se hojí na chodidlech či místech, na něž je často vyvíjen tlak - v takovém případě počítejte s dobou hojení po několik týdnů. Ostatní bradavice se hojí rychleji - na rance se vytvoří drobný stroupek, který by se měl maximálně do dvou týdnů sám sloupnout a ranka již bude zacelena. Může se stát, že vás bude místo svědit, ale vydržte a neškrábejte se, jinak bude proces hojení delší.

 

Ošetřené místo udržujte v suchu a čistotě, minimálně týden po absolvování procedury se vyhýbejte velké sportovní zátěži. Nedoporučují se ani sauny a bazény či koupání ve vaně. Chraňte také oblast před přímým sluncem, nebo ji mažte krémem s vysokým UV filtrem, a to po dobu alespoň několika týdnů či měsíců.

 

Pokud by náhodou během hojení došlo k náhlému zarudnutí či nárůstu bolesti, obraťte se neprodleně na vašeho lékaře.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.