Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Podnájem - levné a pohodlné bydlení bez rizika

Your vote is:
2.00 z 1 Hlasů

Ať už v prvním či v posledním ročníku, většina studentů spolu se studiem řeší také otázku bydlení. Kolej patřila mezi ubytování levné, a bezpečné, rodiče často podléhali mylnému dojmu, že tam jsou jejich dítka chráněna před nástrahy velkoměst. Co se týká nástrah, ty číhají všude. Finanční stránka je věc jiná, i když vás možná překvapí, že bydlení v soukromí může mnohdy vyjít levněji než kolej.

 

Výhody bydlení v podnájmu

Klid na učení a soukromí. Žádný hluk na chodbách. Svoboda pohybu, přátelství i času. Spolubydlící si můžete vybrat sami, nebo se rozhodnout zkrátka bydlet singl. Spolubydlící povzbudí, rozveselí, ale hlavně pomůže s nájmem. Ten nemusí být vůbec dražší než bydlení na koleji, navíc naučí študáky zodpovědnosti a faktu, že svoboda něco stojí. Bydlení to může být o několik tříd výše než klasická kolej, stačí si jen správně vybrat.

 

Co zjistit před výběrem konkrétního bytu?

Rozhodně to, zda opravdu patří pronajímateli. Divili byste se, kolik už se našlo podvodníků a důvěřivců, kteří si pronajali byt, zaplatili zálohy i kauci a pak se jen nestačili divit, že vlastně celou dobu jednali s někým jiným a byt ani není k mání. Zbudou vám tak jen oči pro pláč, vybílený účet a potupné stěhování zpět na kolej. Žádejte tedy po majiteli důkaz, že byt je skutečně jeho a může s ním disponovat, skutečnost si neváhejte ověřit na katastru nemovitostí, bytovém družstvu či městském úřadě.

 

Trvejte na osobní schůzce i prohlídce bytu

Nejen že zjistíte s kým máte tu čest, ale také důkladně prohlédnete samotný byt, případné sousedy i okolí bytu. Oceníte to zejména, pokud nejste místní a neznáte poměry ve městě a v jeho lokalitách. Eliminujete tak také možnost, že jednáte s podvodníkem. Těžko by se s vámi ukazoval na místě činu...

 

Podnájem a na co si dát pozor

Samozřejmě na smlouvu, její náležitosti a podmínky. Vše musí být jasně a nezaměnitelně formulováno, jen tak se vyhnete případným problémům.

Co tedy smlouva musí obsahovat?

  • osobní údaje obou stran

  • trvání nájmu

  • výpověď z nájmu, její podmínky i časovou lhůtu

  • případnou kauci, její výši, způsob a podmínky jejího vyplacení při opuštění bytu

  • písemnou zprávu o stavu bytu, jeho náležitostech a případném vybavení

  • výše nájmu, jeho splatnost a také výše a forma platby záloh na energie

  • jasná formulace jakým způsobem se vyplácí případné přeplatky

  • vše samozřejmě písemně, včetně dokladů o převzetí hotovosti ( tu je vždy lépe zasílat přímo na účet), ale také o převzetí bytu

  • podmínky za kterých můžete byt užívat, případný počet spolubydlících a vaše případné povinnosti vyplývající z podnájmu

V případě pochybností neváhejte konzultovat smlouvu s odborníky, věřte, že se to vyplatí. Postačí i kolega student právnické fakulty :). A na schůzku s majitelem si přizvěte nenápadného svědka i nezaujatého pozorovatele, který vám může pomoci ve vašem rozhodování v cestě za vašim snem o klidném a samostatném bydlení.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.