Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Masivní postel je bezpochyby dobrou volbou, která vám při správném výběru může zajistit kvalitní a pohodlný spánek. Pojem masivní konstrukce však není spojen jen s postelemi, ale také třeba podlahou. Takže co to ten masiv ve skutečnosti je?

Masivní dřevěná konstrukce

Masivní dřevo je rostoucí dříví, které se skládá z jednoho kusu různých druhů měkkých či tvrdých dřevin. Je to krásný přírodní materiál, ale má své výhody a nevýhody, se kterými je třeba se seznámit, než se rozhodnete pro tu pravou postel z masivu.

Při výrobě postele z masivu je velmi důležitá surovina, neboť masivní dřevo je tvarově nestálé v závislosti na vlhkosti. Ať už se jedná o materiál z tvrdého či měkkého dřeva, tak při zpracování je zapotřebí použít kvalitně vysušené dřevo s minimem výskytu chyb. Nejen správně usušené dřevo a výběr druhu dřeva bez chyb nám zaručí tvarovou stabilitu, ale také konstrukce a spojení jednotlivých prvků postele.

Masivní postel z lepeného dřeva

Nalézt perfektní dřevo bez chyb není vůbec jednoduché, a proto se masivní desky obvykle dále zpracovávají. Desky se řežou na lamely a tím se u nich uvolní vnitřní pnutí. Lamely projdou kontrolou kvality a odstraní se případné chyby. Tyto lamely z velmi kvalitního materiálu jsou lepeny do tzv. spárovek, které mají oproti původnímu dřevu vypreparované vady a tím vyšší pevnost a tvarovou stabilitu.

Pokud se tedy bavíme o masivu v pravém slova smyslu, tak jde skutečně o původní rostoucí dřevo. Z hlediska zlepšení kvality a tvarové stálosti se dnes jako masiv označuje také lepené dřevo.

Co už není postel z masivu?

Jak už jsme popsali výše, tak masiv je buď urostlý kus dřeva bez přidání dalších materiálů, nebo lepené dřevo z lamel o vysoké kvalitě. Postele jsou však vyráběny také z dalších materiálů, které mohou budit dojem, že se jedná o masivní dřevo.

Pozor si tedy dejte například na dřevotřískovou desku obloženou dýhou, která na první pohled vypadá jako masiv.

Výběr správné postele z masivu

Manželské postele se skládají z rámu lůžka, roštu a matrace. Aby vám do sebe jednotlivé části dobře zapadaly, je třeba věnovat výběru každé části náležitou pozornost.

Druh dřeviny

Výběr druhu dřeva, ze kterého bude vyrobena vaše postel z masivu, není jen otázkou estetiky. Dřeviny můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin, které se liší svými specifickými vlastnostmi. Přestože je možné na trhu najít nepřeberné množství materiálů, v našem článku si představíme jen ty nejčastější využívané zástupce.

Měkké dřeviny pro výrobu postele z masivu

Měkké dřeviny jsou obecně vnímány jako levné a méně kvalitní materiály. Je třeba posoudit kladné a záporné faktory. Nejčastěji se z této skupiny setkáme s výrobky smrk a borovice.

Postel z masivu smrku - Jedná se o nejrozšířenější materiál pro konstrukci staveb i nábytku. Je lehký, cenově dostupný a nabízí také dobrou pevnost a nosnost. Oproti borovici je méně sukovitý a obsahuje méně pryskyřice, takže nabízí lepší opracovatelnost a možnosti moření a lakování do široké škály odstínů.

Postel z masivu borovice – Tento materiál je unikátní svojí kresbou, ale má značnou sukovitost a vyšší obsah pryskyřice, takže například jeho moření a barevná úprava není lehká. Patří však k nejoblíbenějším materiálům pro výrobu postele z masivu, právě kvůli své zajímavé kresbě a cenové hladině.

Tvrdé dřeviny pro výrobu postele z masivu

Tvrdé dřevo má své nesporné kvality. Mezi hlavního zástupce této skupiny se jednoznačně řadí dub a buk.

Postel z masivu dubu - Vysoká pevnost a tvrdost staví tento materiál na špičku před ostatními materiály. Tomu ovšem odpovídá i jeho cena.

Postel z masivu buku - Výrobky z buku jsou také velmi žádané a nabízejí výbornou tvrdost a odolnost. Jejich opracování je jednoduché a vzhledem k vlastnostem tohoto dřeva v něm i dobře drží spojovací materiály, které zajišťují stabilitu. Buk sice nemá výraznou strukturu a kresbu dřeva, ale jeho přirozený světlý odstín je velice příjemný. Navíc jej lze snadno lakovat a mořit, čímž se rozšiřuje jeho široká škála možných odstínů.

Rozměr postele z masivu

Potřebujete jedno lůžko či dvojité lůžko? Standardní rozměr pro jedno lůžko je 90×200 cm, ale můžete si dopřát i více prostoru o šířce 120 cm nebo 140 cm. Tzv. manželská postel neboli dvojité lůžko má větší šířku – ideálně 160×200 cm nebo 180×200 cm. Optimální délka postele je o 20 cm víc než výška člověka, který ji bude využívat. Pokud byste potřebovali prodlouženou délku, lze sehnat postel is délkou 240 cm. V případě potřeby větších rozměrů je vhodné kontaktovat výrobce a dohodnout se na výrobě na zakázku.

Správná výška masivní postele

Jedná se o velmi důležité kritérium při výběru, neboť správně zvolená výška vám usnadní ranní vstávání. Ideální výška je kolem 50 až 60 cm. Tato výška navíc zajišťuje dostatečné proudění vzduchu pod postelí, takže matrace je větraná a zároveň jste chráněni před chladem a prachem od země. Nejmenší doporučená výška je 30 cm.

V případě kdy postel využívá dítě nebo senior, bývá často zapotřebí výšku dodatečně upravit podle potřeby. Výšku postele lze nastavit jak roštem, tak matrací. Proto se při výběru soustřeďte na každý detail.

Konstrukce postele z masivu

Samotná konstrukce postele z masivu je klíčovým kritériem při výběru. Kvalitní provedení spojů a zajištění horizontální i vertikální stability je zárukou klidného spánku bez vrzání. Konstrukce může být od jednodušších provedení až po palandy z masivu, nebo rozkládací postele. Tloušťka rámu by měla být nejméně 2,8 cm a standardně 4 cm.

Povrchová úprava postele z masivu

Můžete se setkat se dvěma druhy povrchové úpravy. Tou první je lak, který je zároveň také nejpoužívanější. Druhou možností je povrchová úprava na přírodní bázi (olej a vosk).

Proporce jednotlivých prvků

Před tím, než postel koupíte a dovezete domů, si ověřte, do jaké výšky bude zasahovat čelo postele z masivu a kolik plochy zabere ložná plocha. Vše si pak porovnejte s prostorem, který máte na postel vyhrazen.

Spojovací prvky postele z masivu

Masivní postel je tvořena několika prvky, které je nutno spojit. Právě spoje jsou kamenem úrazu, neboť jejich nekvalitní provedení může vést ke ztrátě stability a nepříjemnému vrzání. Při výskytu těchto jevů lze očekávat brzké zničení postele. Věnujte proto dostatečnou pozornost i jakým způsobem jsou jednotlivé prvky spojeny a ještě před koupí postele si vyzkoušejte stabilitu složené postele přímo na prodejně.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.