Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Prach skrývá riziko výbuchu

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

 

V domácím prostředí se s prachem setkáme spíše na poličkách a skříních, odkud ho odstraňujeme kvůli čistotě a pořádku. V průmyslové výrobě ale může být prach velkým rizikem pro bezpečnost.

 

Malý, ale nebezpečný


Ve výrobnách a provozech představuje prach velký problém, proto je potřeba jeho rychlá a efektivní likvidace. Kvalitní odsávání a filtrace vzduchu je ve výrobnách naprosto nezbytná pro bezpečné pracovní prostředí. Výbuch prachu sice nepatří mezi události, se kterými se setkáme denně, ale nevyplatí se ho podceňovat. Následky bývají rozsáhlé jak na budovách a strojích, tak především na zdraví zaměstnanců. Prach je rizikový téměř v každém průmyslovém odvětví, kde se skladují, dopravují nebo zpracovávají látky, které ho obsahují. V potravinářství je za explozivní považován každý prach, který při zpracování potravin vzniká. Výrobny instantních produktů a cukrovinek, sladovny, pekárny, sušárny mléka a mnoho dalších provozů se proto neobejdou bez centrální filtrace. Stejné riziko výbuchu prachu je i v elektrárnách, cementárnách, ve výrobnách léčiv, autodílů i krmných směsí a také na pilách nebo v papírnách. Prach vniká i při samotném zpracování surovin, rizika je potřeba vnímat u řady zařízení, která jsou součástí celého provozu. Drtiče, mlýny, sušárny, mixéry, stroje na sekání či řezání, u všech vzniká drobný prach, který se bez potřebného odsávání ihned začne usazovat. Jakýkoli jemný prach může být nebezpečný, protože už v usazeném nánosu jen 1 milimetr může vytvářet prostředí s rizikem exploze.


Také u nehořlavých

U některých surovin nás nenapadne, že by jejich prach mohl představovat také riziko. V kompaktním stavu je považujeme za naprosto nehořlavé, ale stupeň rozmělnění látky má vliv na výbušnost prachu i v takových případech. Hliníkový nebo železný prach mohou být také rizikem pro bezpečné pracoviště. U uhelného prachu je v minulosti mnoho důkazů, jak může být jeho výbuch silný. Odsávání explozivního prachu je cesta, jak zajistit bezpečné a čisté pracoviště bez zbytečných rizik.

 

Bez ohledu na zaměření výroby a odvětví, kterého se týká, je bezpečí zaměstnanců i samotné výroby vždy na prvním místě. Odsávání prachu a filtrace jsou účinnými pomocníky v boji s prachem.

 

 

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.