Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Sauna

Your vote is:
5.00 z 2 Hlasů

Sauna je pro nás a naše smysly nepochybně zdrojem úlevy od každodenního shonu a nemusíme mluvit jen o sauně veřejné. Za nepříliš vysokou částku si můžeme například do podoby klasické finské sauny upravit naši koupelnu nebo vyzkoušet nejnovější výstřelek moderní techniky - takzvanou infrasaunu.

Sauna a zdraví

V sauně ztrácíme přebytečné kilogramy, ale zároveň se zde můžeme účinně otužovat. S pocením ve vysokých teplotách se pojí také vyplavování přebytečných volných radikálů a dalších škodlivin z těla, v případě finské sauny asi tři procenta potu tvoří právě škodliviny (zbytek je čistá voda). Teploty v klasické finské sauně dosahují zhruba stovky stupňů Celsia, v infrasauně se dočkáme teplot řádově o polovinu nižších.

Stavba sauny

Bez problémů si můžeme vystavět saunu u nás doma, ve Finsku je toto velmi častá záležitost. Infrasauny lze za sumu od třiceti tisíc korun výše zakoupit a nechat si dovézt, jde vlastně o poměrně malou dřevěnou kabinku, která se vejde prakticky do každé koupelny. Na stavbu sauny se často používá exotických dřevin, jako je například severský smrk, kanadská borovice nebo také africká vrba či červený cedr. Zejména poslední dvě jmenované dřeviny mají skvělé termoizolační vlastnosti a při doteku absolutně nepálí, ba naopak, jsou příjemně chladivé.

Česká vs. finská sauna

České sauny jsou velmi často elektrické, ve Finsku se "pouze" polévají rozpálené kameny studenou vodou. V Čechách také nebude příliš typické standardní ochlazování Finů mezi jednotlivými "kolečky", a sice skákání do ledových jezer, v blízkosti kterých se často finské sauny budují. Sauna celkově vzato zlepší vaši fyzickou i psychickou kondici, v lidské společnosti je populární už od pravěkých dob, kdy poprvé lidé zjistili, že se dá pocení úspěšně využívat ke zlepšení zdraví. Do sauny ovšem nechodíme tehdy, pokud máme potíže s vysokým krevním tlakem, srdcem nebo trpíme křečovými žilami, tehdy by naše návštěva nemusela dopadnout právě moc dobře...

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.