Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Sketchnoting jako nový koníček v Novém roce!

  • Hobby
  • od Redakce
  • 31-12-2017
Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Jste manažeři, obchodníci, učitelé? Tvoříte? Máte blog či web? Často ve své práci využíváte prezentace? Rádi si kreslíte? Relaxujete? Chcete vyzkoušet něco nového? Víte, co teď frčí? Na všechny tyto otázky vám můžeme odpovědět jednou větou - vyzkoušejte Sketchnoting! O co jde, a proč rozhodně Sketchnoting zařadit na seznam přání a úkolů pro Nový rok 2018, to vám prozradíme.

Co je Sketchnoting?

Pokud jste si pro vysvětlení pojmu Sketchnoting zalistovali ve slovníku cizích slov, můžete pocítit zklamání. Tam totiž nic nenajdete. Pojem je tak nový, že se ještě do slovníků nestačil dostat. Není však těžké odvodit si, co slovo znamená. „Sketch” - znamená kreslit či něco si zaznamenávat, „note” je poznámka. Tedy něco ve smyslu kreslených poznámek. Kreslené či vizuální poznámky mají na rozdíl od psaného textu obrovskou výhodu - člověk si je lépe zapamatuje a tím dosahuje v práci či ve škole lepších výsledku. Kromě jiného kreslené poznámky zcela mění obsah diářů a prezentací. A úplně nejlepší na Sketchnotingu je fakt, že jej zvládne úplně každý. Tedy i ti, kteří kreslit neumí.

Nejedná se totiž o umění jako takové a nikdo se nebude dívat, jestli postavička, kterou v rámci tvorby vizuálních poznámek nakreslíte má rovný nos a řádně nakreslené uši. Cílem Sketchnotingu je co nejlépe vystihnout to, co byste jinak napsali písmem či nejvíce zvýraznit to, co chcete aby se vám to dobře pamatovalo. Pro to používáte nejrůznější šipky, tvary a obrazce, orámování textu, jeho podtržení, či jiné formy písma. Ti pokročilejší kreslí i nejrůznější postavičky a obličeje vyjadřující emoce. 

Kdybyste však přece jenom nebyli sto vydat se sebe jediný obrázek, můžete se inspirovat ostatními kresbami na kanálech YouTube či na internetu. Co je totiž jinde považováno za kopírování, to je u Sketchnotingu považováno za inspiraci. Právě u něj vůbec nevadí, když si zpočátku budete kreslit tak, že se s jednotlivými kresbami budete opičit. Časem totiž do ruky dostanete vlastní grif.

Co k němu potřebujete?

Ideální na Sketchnotingu je skutečnost, že na rozdíl od jiných zájmových činností k němu nepotřebujete speciální pomůcky. Postačí vám tužka a papír. V závislosti na tom, jak se ve Sketchnotingu budete zlepšovat a jak často jej budete používat si pak sami rozšíříte arzenál vašich kreslících pomůcek.

Jak jej využijete?

Nakreslené poznámky využijete různě. Zaprvé si jejich kreslením ve velké míře odpočinete. Kreslení je totiž velmi uklidňující činnost, kterou si kromě jiného můžete zkrátit čas ve škole. Kromě odpočinku Sketchnoting využijete především k tomu, k čemu je určený - k efektivní tvorbě poznámek. Ať už v práci na poradách, na školení, v kurzu, ve škole a podobně si můžete všechny potřebné informace zaznamenávat jinak, než jak jste na to byli dosud zvyklí.

Kromě toho, že váš diář dostane nový kabát, využijete kreslené poznámky i k oživení vašich prezentací. Ať už pro vaše přednášky využíváte flipchart, či webové prezentace, kreslené poznámky přijdou vhod. Využít je můžete i k tvorbě blogu či jiných webových stránek. Jako učitelé a přednášející si Sketchnotingem dostanete posluchače na svou stranu.

Proč se do Sketchnotingu pustit v Novém roce?

Právě Nový rok 2018 je nejlepším předpokladem pro to začít s novou činností. Možná jste si dali předsevzetí, že v novém roce začnete dělat novou činnost, že se přestanete nudit, že rozjedete vaše podnikání, zpestříte vaše přednášky. Možná se chcete pustit do něčeho nového, protože toužíte po změně. Ať už chcete v Novém roce 2018 cokoliv, rozhodně vás nijak nezatíží, když Sketchnoting na váš seznam úkolů také zařadíte.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.