0 Slovník cizích slov je mnohdy nezbytností i pro ty nejchytřejší
- Doporučujeme
- od Redakce
- 24-06-2020

Z cizích jazyků proniká do češtiny stále více slov. Mnohdy nám nic neříkají a ani z kontextu neumíme přesně pochopit, co mohou znamenat. Často máme doslova na jazyku, o co asi jde, avšak zrovna si význam slova nedokážeme vybavit. Proto je příjemné mít se kam podívat.
Dnes již samozřejmě nemusíte lovit význam slova v tištěném slovníku, dokonce ani sedat k počítači. Sáhněte třeba po mobilu. Ten máte vždy po ruce. Slovník cizích slov najdete v mobilním telefonu rychle i s výkladem slova, které hledáte.
Znáte slova, která patří k nejhledanějším?
Není nám jasné, co třeba je moribundus. Toto slovo se navíc zažilo v jiném významu, než je správný. Slovník cizích slov, který funguje ne jako překladač, ale spíše jako výkladový slovník, vám dá správnou odpověď na otázku, co toto slovo znamená i v jakém kontextu je jej správné používat.
Hledáme i významy slov, jako je hrdobce, novinkou je kurzarbeit. Tradičními slovy, které sice známe, avšak neumíme je správně používat, a proto je ve slovníku cizích slov hledáme, jsou slova jako explicitní, relevantní, altruista, armagedon, ostrakizace, impertinentní, sofistikovaný nebo fundamentální.
Kdy nám nejčastěji v našem slovníku chybí některá slova?
Každá profese má svůj jazyk, ve kterém nacházíme velké množství termínů, jež vůbec neznáme, nebo si nejsme zcela jisti jejich významem. Nejde jen o lékaře a jejich latinu. Lidem z oblasti informačních technologií rozumíte často pouze předložky a spojky ve větách. Se stejným se potýkáme v odborném marketingovém slangu, v právničině, ale i v řadě dalších odvětví. Mnohdy též narazíme na archaický výraz. Můžeme se s ním setkat v knize, ale i když mluvíme s prababičkou. Nejjednodušší způsob, jak se neztratit v konverzaci, je zjistit si význam slova ve vhodném výkladovém slovníku, nebo chcete-li, ve slovníku cizích slov.