Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Stop skládkám: Změňme společně budoucnost a začněme recyklovat textil

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Stop skládkám: Změňme společně budoucnost a začněme recyklovat textil

Věděli jste, že v České republice až 97 % textilu končí na skládkách? Rozklad textilu navíc trvá mnoho let a vylučuje se při něm do ovzduší jeden z nejškodlivějších skleníkových plynů, metan, který také přispívá ke globálnímu oteplování. Na vás je, abyste tuhle skutečnost změnili a začali s recyklací.

Životní cyklus trička a recyklace textilu

Textilní průmysl je druhým největším znečišťovatelem životního prostředí. Negativní vliv se projevuje během celého životního cyklu. Od přípravy suroviny, přes výrobu, transport a následné odstranění. Nesmíme opomenout ani společenské dopady v některých zemích výroby.

Proces můžete vidět i na životním cyklu bavlněného trička. Bavlna se pěstuje po celém světě, zejména v Číně, Indii, USA a v Pákistánu. Tyto země celkem vyprodukují až 75% bavlny. Při pěstování bavlny je použitých až 360 milionů kilogramů pesticidů a tisíce litrů vody.

Surová bavlna se zpracovává, čistí a spřádá do vláken, což vyžaduje další spotřebu vody a chemikálií. Na výrobu bavlněného trička se používá již zpracovaná bavlna. Tričko je vystřižené, barvené, bělené a následně zabalené a poslané do distribučních center, odkud putuje až do obchodů a k vám. A vy tričko nosíte, dokud vás neomrzí.

A co se děje potom? Pravděpodobně tričko hodíte do koše. To však není jediná možnost. V Praze a v okolí totiž najdete stovky oranžových kontejnerů na textil, které slouží právě k recyklaci textilu – oblečení, bytového textilu, ba i doplňků.

Jak módní průmysl znečišťuje životní prostředí při výrobě?

- využívá velké množství primárních zdrojů

- spotřebuje hodně vody, která je nutná ke kultivaci materiálů pocházejících z přírody

- spotřebuje obrovské množství energie při kultivaci syntetických materiálů

- používá chemikálie – pěstování, zpracování, výroba, barvení

- produkuje odpad už během procesu výroby

- produkuje odpadní vody

- do ovzduší vypouští emise

Tímto ale zdaleka nekončí, protože použitý textil nakonec skončí na již zmíněných skládkách, čímž se znečišťuje vzduch i spodní vody. Nemluvě o tom, že umělá vlákna se nerozloží vůbec.

Začněte proto odkládat oblečení do oranžových textilních kontejnerů společnosti Potex a pomozte nejen přírodě, ale i lidem v nouzi, ke kterým oblečení následně putuje.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.