Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zpět

0 Turecká Alanya: výlety po městě a z města by měly zahrnout i pravé turecké lázně – hammam je zážitkem, za kterým se budete vracet

Your vote is:
0.00 z 0 Hlasů

Chcete si opravdu užít dovolenou v tureckém dovolenkovém středisku, historickém městě Alanya? Výlety po městě i mimo něj zakončete návštěvou pravých tureckých lázní.

Alaya má hodně co nabídnout. Ne náhodou je jednou z hlavních turistických destinací země. Od proslulého tureckého tržiště, před pláž nesoucí jméno slavné Kleopatry až po historické památky. Kdybychom měli jmenovat jen jednu, a to je těžké, neměli byste minout zdejší hrad z počátku byzantského období. A když po tom všem budete uchození a hotoví s nákupy, nabízí se ideální zakončení dne. Turecké lázně!

Zjednodušeně by se dalo říci, že zatímco Finové mají jen saunu, Turci mají hammam a v něm i saunu. Turecké lázně se staly takovým pojmem, že pojmenování hammam lze najít nejen v Turecku, ale i v Sýrii a dokonce občas i v Maďarsku nebo Itálii. Turecké lázně najdete dokonce v Sydney či Torontu. V rámci výletu v Alanyi máte šanci si vychutnat zážitek, který je plně srovnatelný například s finskou saunou nebo proslavenými lázněmi v Budapešti, jen je díky lokalitě mnohem autentičtější. Zatímco v Torontu postavené turecké lázně lákají hosty na to, že jsou jako v Turecku, tak v Alanyi nic takového není potřeba. Ony totiž jsou v Turecku celou dobu. Pravé a autentické

Pokud ve světě nenarazíte na turecký výraz hamman znamenající, tak se na toto skvělé místo relaxu a odpočinku doptáte prostě jako na turecké lázně. Přesně tak to totiž překládají i prestižní světové slovníky. Hammam nejsou lázně běžného typu, staly se součástí turecké kultury i historie. Není divu, byli to totiž právě Turci, kteří udělali z lázní veřejnou záležitost, která z Osmanské říše putovala dál do Evropy.

Lázně jako centrum kultury

Jak Řekové, tak Římané spojovali očistu těla s očistou ducha. A tím nemysleli ani tak modlitby a rozjímání, ale setkávání se s přáteli. Stejně tak to probíhalo v Osmanské říši, přičemž výhoda lázní tkví v tom, že jsou si všichni rovni. Jen těžko se někdo může vyvyšovat, když všechno co má, je ručních na zakrytí nahoty. Proto se i některé špionské schůzky odehrávaly v lázních. Do ručníku totiž jen těžko ukryjete zbraň. A když už jsme u filmu, tak turecké lázně mají dokonce svůj filmový trhák Hammam: el baňo turco z roku 1973.

Ve správné turecké lázni by neměla chybět místnost osmibokého nebo kruhového průřezu s kopulí, kde střešními okénky, často ve tvaru hvězd, pronikají paprsky světla. I když jde o ryze světskou záležitost, člověk se s osuškou kolem boků náhle cítí jako v chrámu.

 

Výlet do světa odpočinku

Abychom správně pochopili v čem se krása tureckých lázní skrývá, je nutné je prozkoumat všechny jejich možnosti. Není to jen suchá sauna nebo parní lázeň. Jde o celý komplex na sebe logicky navázaných procedur, které mají regenerační účinky jak na vnější orgány (pokožku), tak na vnitřní (zejména srdce či, plíce). Zřejmý je i psychický účinek času, který člověk věnuje sobě, daleko od všech reálných i virtuálních schůzek, termínů a uzávěrek úkolů. „Ještě před hodinou jsem měl plnou hlavu zítřejší práce. A teď a tady mi došlo, že na zítřejší práci bych měl myslet až zítra,“ říká asi padesátiletý muž svému příteli, jehož obrys se střídavě zjevoval a zase mizel v závojích páry. Slova nebyla určena cizím uším, ale nedala se přeslechnout. Dost možná, že si je vzal k srdci i někdo další. Věčně vystresovaný manažer tlačený představou obrovské odpovědnosti a nebo tramvaják, který byl jen unavený.

Výhodou tureckých lázní je, že jsou otevřená všem a po celý den. Využít je tedy mohou i lidé, jež mají svůj denní rytmus nastavený konkrétním způsobem, třeba směnným provozem. Nebo navečer jít nemohou, protože je čeká návštěva přátel nebo divadla. To ale neznamená, že si předtím nemůžou dopřát trochu lázeňského luxusu.

Co vás čeká

Suchá sauna, parní lázeň, masáž (peeling), pěnová či olejová masáž, to vše má vliv na regeneraci pokožky a příjemně člověka donutí, aby dal odpočinou i mysli. Turecká lázeň je po klasické koupeli jednou z nejstarších očistných procedur. Už jen samotný fakt, že přežila tisíciletí a stále má širokou základnu svých fanoušků dokazuje, že má i modernímu člověku co nabídnout. Možná, že v dnešní uspěchané době více než kdy jindy. A když se k tomu připočte luxus 21. století, byl by hřích si alespoň jednou podobný zážitek nedopřát. Když už je ta příležitost…

Alanya nenabízí jen pláže, lázně, výše zmíněný hrad, ale třeba i akvapark nebo pouliční hudební vystoupení. Den vám tady při vyhledávání těch nejlepších výletních zážitků uteče ani nevíte jak. Dovolenou máte od toho, abyste si něco dovolili. Alanya nabízí každý den jiný zážitek. Tak vzhůru do toho.

Copyright © 2013 - 2023 All-bazar.cz s.r.o.