Rajčenka/ Cyphomandra betacea/ - semena

QR code Přidat do sledovaných inzerátů
Zveřejněno: 27/04/2021
Publikoval: Karel Neoral
Prohlédlo: 6 lidí
#50381
18.00 Kč

Popis inzerátu

Nabízíme k prodeji semena Rajčenka/ Cyphomandra betacea/:
 
Cyphomandra betacea nebo také Solanum betaceum, česky lilek rajčenka též rajčenka řepovitá je polokeř, který plodí exotické ovoce nazývané rajčenka, známější pod obchodním názvem tamarillo, u nás počeštěné na tamarilo. . Patří do čeledi lilkovitých, stejně jako rajče či brambory.
Rajčenka řepovitá je stálezelený strom s bylinnými větvemi. V zimním období u nás listí opadá, Oboupohlavní květy kvetou po celou vegetační dobu, často i v době, kdy zrají již první plody. Podobají se květům rajčat nebo brambor, jsou bílorůžové, až 2 cm široké, rostou ve shlucích po 3 – 12 kusech a příjemně voní. Plody svým tvarem připomínají větší švestky, jsou dlouhé 8 – 10 cm a váží až 200g. Barva pevné slupky přechází ze zelené na červenou. Uvnitř je dužina barvy žluté až oranžovočervené s mnoha drobnými černými semínky, které jsou uspořádané podobně jako je tomu u rajčat. Chuť dužiny je těžko srovnatelná s jakýmkoli jiným ovocem, je sladkokyselá, spíše kyselejší, připomínat může ananas, jahody, kiwi nebo i černý rybíz. Slupka je hořká a je vhodné ji sloupnout jako se to dělá u rajčat, je též možné dužinu vydlabat lžičkou. Vůně je rajčatová. Kromě konzumace za syrova, třeba s trochou cukru, své uplatnění najde ve studené i teplé kuchyni, např. do ovocných salátů, domácích limonád, smoothie, dušené do polévek i omáček, dá se grilovat a protože obsahují hodně pektinu, jsou velmi vhodné na přípravu džemů nebo pikantního čatný. Tamarilo je i zdravé a to díky vitaminům A, C, B1, B2, B3 a také vápníku a železu.
Lilek Rajčenka je rychle rostoucí, nenáročná rostlina pro každého pěstitele s výnosem až 100 plodů na jednom polokeři a plodící již druhým nebo třetím rokem. Je možné ji pěstovat i doma v květináči. Balení obsahuje 10 semen za 18,- Kč.
Semena – neoseeds


Místo

Země
Czech Republic
Kraj
Olomoucký
Město
Držovice

Komentáře a informace k inzerátu Rajčenka/ Cyphomandra betacea/ - semena(0)

  Tento inzerát zatím nebyl okomentován.  Přidat nový komentář

  Vážení inzerenti o vaše názory velmi stojíme. Komentáře a jakékoliv dotazy k inzerátu, nebo vaše zkušenosti s touto položkou. Všechny komentáře jsou moderovány.
  Skutečné jméno nebo Uživatelské jméno
  Nebude zveřejněn
  Recenze, zpětná vazba nebo dotaz
  *
  Toto pole je povinné
  Smazat