Cookie Consent by Free Privacy Policy website
 • 0 Výhody hypotéky oproti nájmu

  5.00 z 2 Hlasů

  Hypotéka vs. nájem, velké dilema dnešní doby. Když se řekne hypotéka, všichni si hned představí dlouhé roky splácení a radši sáhnou po nárazovém řešení – nájmu. Co se ale dlouhodobě finančně vyplatí? Nájem Řekněme, že si pronajmete byt a budete splácet 20 000Kč měsíčně. Za rok se částka vyšplhá až na čtvrt milionu korun. Pokud má byt hodnotu dva miliony, za osm let byste ho měli na hypotéku splacený. Pokud ale žijete v podnájmu, nájem budete platit vesele dál. Vyplatí se jen pokud hledáte příležitostné a krátkodobé ubytování. Hrozí zde také riziko zvýšení nájmu, které, pokud si hypotéku vezmete, odpadá. Hypotéka Z předchozího příkladu je jasné, že hypotéka se dlouhodobě vyplatí, protože peníze, které do ní vložíte, vám nadále zůstanou v hodnotě bytu, kdežto u nájmu ne. Mnoho lidí se ale bojí, že např. těch osm let je na splácení velmi dlouhá doba. Také mají strach z exekuce, v případě, že by nebyli schopni hypotéku splácet. V dnešním světě už to není takový problém, samozřejmě záleží na podmínkách úvěru, jaké vám poskytne vaše banka, ale nejčastěji lze hypotéku „prodat“ – někdo vám zaplatí všechny peníze, které jste vy do ní investovali a poté ji sám splatí a nemovitost mu připadne. Proto, i kdybyste měli v nájmu zůstat třeba jen jedem rok, je výhodné si hypotéku vzít a později ji prodat, protože se vám vaše peníze vrátí, což se s nájmem nestane. Myslete tedy finančně dlouhodobě dopředu a vždy vše promyslete, vaše peníze investujte rozumně.

 • 0 Co si uvědomit, než začnete podnikat?

  5.00 z 1 Hlasů

  Uvažujete, že byste začali podnikat? Přijde Vám to hrozivé? Na které věci byste neměli zapomenout při začátku podnikání? Několik tipů a návrhu možností vám přiblížíme v tomto článku. První věcí, kterou si musíte ujasnit, je předmět Vašeho podnikání. Chystáte se něco vyrábět nebo budete poskytovat služby? Důležité je ujasnit si předem podrobnosti Vaší nabídky. A stanovit si také cíle vašeho podnikání. Musíte si také říci, proč chcete začít podnikat. Ať už začínáte podnikat z finančních důvodů, chcete přijít s něčím novým nebo se prostě jen postavit na vlastní nohy. A co dále? Vhodně také zvolte právnickou formu, pod kterou budete podnikat. Podnikat můžete jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). V úvahu připadá ale také forma společnosti s ručením omezením či u velkých projektů akciová společnost. Nejlevnější je založit si podnikání jako OSVČ, budete však ručit celým svým majetkem. Bezpečnější z hlediska ručení vlastním majetkem je založení společnosti s ručením omezeným. V současné době stačí složit základní kapitál ve výši 1Kč, ale všeobecně se doporučuje složit vyšší částku z důvodu větší důvěryhodnosti společnosti. Na druhou stranu musíte počítat s vyššími náklady, zejména za notáře a soudní poplatky. Poslední a zároveň nejdražší možností je založení akciové společnosti. Jakou mám konkurenci? Podrobně také prozkoumejte svou konkurenci. Udělejte si průzkum současného trhu. Co nabízí a jak se bude lišit váš produkt či služba? Je dostatečně inovativní? Pečlivě si tedy rozmyslete, čím se hodláte odlišit a z jakého důvodu by klienti měli zvolit právě Vás. Kamenný obchod nebo internet? Chcete podnikat na internetu nebo se chystáte mít kamenný obchod? Začínáte-li na internetu, dejte o sobě vědět a neváhejte investovat do reklamy. Dnes najdete mnoho možností jak se zviditelnit za málo peněz. I v případě kamenného obchodu byste měli být vidět i na internetu. Základem a samozřejmostí by měli být pravidelně aktualizované webové stránky. Využijte také služeb různých vyhledávačů a rejstříků firem. Budete-li hledat vhodné prostory, prozkoumejte také okolí potencionálního obchodu, jeho dostupnost a frekvenci pohybu lidí. Pokud se chystáte podnikat, vše si pořádně promyslete a připravte si podnikatelský plán, který Vás bude provázet založením společnosti. Seznamte se s právními předpisy a povinnostmi, které Vás budou vaším podnikáním provázet. A především si stanovte finanční plán, který zhodnotí nejen počáteční investice, ale také provozní náklady. Pokud Vás všechny tyto informace neodradily od vašeho podnikatelského záměru, přejeme Vám úspěšný start do nové životní etapy.

 • 0 Výprava na Mount Everest

  2.00 z 1 Hlasů

  Mount Everest je hora v Himalájském pohoří, tvořící hranice mezi Nepálem a Čínou. Je  pojmenována po britském geodetovi George Everestovi. Může se pyšnit výškou 8848m.n.m, ale ta se každý rok zvětšuje přibližně o čtyři milimetry. Mount Everest byl již před několika lety snem každého profesionálního horolezce. V nynější době se ale spíše stává trendem i mezi nezkušenými.  Jedna z hlavních otázek je ale také v penězích. Pokud se rozhodnete pro výstup sami, cena se bude pohybovat těsně pod milionem. Můžete si ale objednat zdejší průvodce. Cena se však vyšplhá do astronomických částek. Na celé trase se nachází dva záchytné tábory, ve kterých působí profesionální lékaři, vědci a meteorologové. Může se to zdát až neuvěřitelné, ale výstup se pohybuje v průměru okolo 60 dnů. 30-40 dní musíte zůstat v prvním táboře, dokud si vaše tělo nezvykne na nedostatek kyslíku. První, komu se podařil výstup, byl v roce 1953 Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej. Na vrcholu sice zůstali jen 15 minut, ale zajisté to byl nezapomenutelný zážitek jak pro ně, tak i pro celé lidstvo. Dodnes ale zůstávají pochybnosti, zda  horu nepokořil již někdo před nimi. K dnešku je známo 235 horolezců a místních obyvatel, kteří při výstupu zemřeli. Skutečné číslo se ale bude podle vědců pohybovat o několik desítek výše. Někteří horolezci se i přes přísný zákaz nezaregistrují. Každoročně přibývají nálezy zachovalých těl v ledu pod sněhem.Hora dostala také pojmenování Chomoloungma, což v překladu z Tibetštiny znamená Svatá matka vesmíru.

 • 0 Jak se slaví Vánoce v USA?

  5.00 z 2 Hlasů

  Každá země má své vlastní svátky a tradice. Poslední dobou je ale velkým trendem přebírat vše od našich sousedů za velkou louží. Řekněte, slavili vaši rodiče někdy Halloween? Nebo Black Friday? Myslím, že kvůli tomuto ztrácí cestování jeden z významů, a to poznávání kultury. Naštěstí Vánoce stále zůstávají při starém. Hlavním rozdílem je to, že v Americe naděluje Santa Claus - jak už všichni jistě víme. Co si ale rozebrat Vánoce v USA trochu podrobněji? Vánoční svátky v USA se slaví ve stejné dny jako u nás 24. prosince „Christmas Eve“ V tento den lidé běžně pracují nebo si berou dovolenou a cestují za zbytkem rodiny. Ve většině států USA není tento den státní svátek. 25. prosince „Christmas Day“ První svátek vánoční - nejdůležitější den Vánoc. Děti vstávají brzy ráno, aby si mohly rozbalit dárky od Santa Clause. Některé rodiny považují jako relevantní večeři 24. prosince, jiné čekají s hostinou na 25. prosinec. 26. prosince „Day after Christmas Day“ V tento den je státní svátek. Studenti a pracovníci si užívají volno. We wish you a merry christmas Americké Vánoce začínají po dni díkůvzdání (Thanksgiving Day). Den díkůvzdání je tradiční americký svátek, který se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu (V Kanadě druhé pondělí v říjnu). U stolu se sejde celá rodina a nesmí chybět krocan s nádivkou, brusinková omáčka a dýňový koláč. Santa Claus se v noci na 25. 12. vkrade do domu komínem a krbem. Na střeše domů na něj vždy čeká jeho osm sobů: Dascher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner a Blitzen. Někdy se do osmičky sobů přidává i ten nejznámější - Rudoplh (ten s tím červeným nosem). Děti nechávají Santovi na krbu vždy sušenky a sklenici mléka. Santa Claus má také seznam zlobivců! Těm nechává v punčoše uhlí. Americký kýč Američané utratí za výzdobu v přepočtu 6 miliard korun. Není to šílené? Všude samá světýlka, sobi a hulákající Santa Clausové... Rockefellerovo centrum Rockefellerovo centrum je centrum vánočních oslav, kde bývá i slavnostní rozsvícení stromku. Národní strom stojí od 1. 12. u Bílého domu. Vánoční pohádky Jako my máme pohádky, které si přes Vánoce neodpustíme, tak stejně to mají i Američané. Jejich nejoblíbenějšími jsou: Sám doma, Zázrak v New Yorku, Santa Claus, Rudolf s červeným nosem a Vánoční skřítek. Jídlo Jídlo je na Vánoce hodně podobné jako na den Dkůvzdání. Tedy krocan s nádivkou atd. Také ale převládá Roastbeef (pečené hovězí), šunka a pudding. Cukroví tvoří v Americe hlavně koláče (jablkový, dýňový, mrkvový) a také perníčky a candy cane (sladké červenobílé hůlky - nejčastěji se prodávají v mátové příchuti).Jako pití Američané preferují horkou čokoládu, jablečný cider nebo vaječný koňak. Chtěli byste slavit americké Vánoce?    

 • 0 Myčka vs. ruční mytí nádobí

  5.00 z 2 Hlasů

  Přemýšlíte, jestli investovat do myčky, nebo zůstat u ručního mytí nádobí? Říkáte si, je myčka šetrnější k okolí, nebo jestli myčka posílí vaše úspory? Ano! Používání myčky je mnohem šetrnější a úspornější. Určitě se vyplatí investovat do novějšího modelu myčky. Takže odložte mycí houby a čtěte dále.   Kolik vody spotřebuje myčka? Možná se vám to bude zdát nemožné, ale i když myčka na nádobí neustále stříká vodu, tak je úspornější než při mytí rukou. Novější model myčky, například myčky s certifikací Energy Star, využije přibližně 11 litrů vody na jedno mytí. Tudíž myčka vám může ušetřit až 20 000 litrů vody ročně.   Jak dokáže myčka šetřit energii? Ano, myčka šetří vodu i energii. Většina novějších myček má ohřívač vody mnohem účinnější a rychlejší, než ohřívání vody při ručním mytí nádobí.   Oplachování nádobí před vložením do myčky Oplachování nádobí před tím, než je vložíte do myčky je zbytečné. Většina novějších myček, zvládá dobře umýt malé množství zbytků jídla z nádobí, takže se nebojte.   Ujistěte se, že vaše myčka je dobře naplněná Úsporné mytí nádobí, se vztahuje pouze na dobře zaplněnou myčku. Pokud se vám zdá, že jednou denně nenaplníte myčku plnou, zapněte program jen na oplachovaní a sušení.   Hygiena Umístění špinavého nádobí do myčky, je nejen pohodlné, ale také udržuje vaši kuchyň hygienicky čistější. Tyto stroje jsou mnohem víc hygienické, protože umývají nádobí v několika cyklech horké vody, která působí dezinfekčně při mytí.   Závěrem Stále nechcete vložit osud vašeho nádobí do rukou přístroje, i když je to dobré pro životní prostředí? Přemýšlejte: Myčka vaše nádobí umyje ve 42°C až 70°C, aby byly řádně umyté veškeré zbytky potravin. Není reálné mýt nádobí ve vodě, která je tak horká. Takže nechte vaši myčku vypořádat se s vysokými teplotami, zatímco vy budete sedět, věnovat se dětem, nebo relaxovat.

 • 0 Jak rychle usnout

  0.00 z 0 Hlasů

  Rádi byste se do nového dne probudili plní síly, ale večer nemáte na spánek ani pomyšlení? Někdy může být hlavním problémem nervozita, stres nebo prostě jen vaše málo unavené tělo. Žijeme v době, kdy mnoho lidí pracuje na směny nebo má plno povinností a je těžké ukládat se ke spánku každý den ve stejnou hodinu, jak by to bylo ideální. Existuje ovšem pár chytrých triků, které vám pomohou rychle usnout a připraví vás na nový den.  Hledejte pomoc v bylinkářství Lépe než prášky na spaní vašemu tělu prospějí bylinky. Udělejte si před spaním horký čaj z heřmánku, levandule, mateřídoušky nebo hluchavky. Už jen vůně těchto rostlin navodí pocit klidu a harmonie. Tělo bude zahřáté a bude se ke spánku ukládat lépe.  Vytvářejte sny Přílišné přemýšlení může být jen na škodu. Všechny povinnosti vyřešte před tím, než půjdete do postele a pod peřinou už se jimi nezabývejte. Raději ve své mysli vytvářejte nové fantazijní situace. Představujte si místo, kde se cítíte dobře, vzpomínejte na vůně a pocity, které máte rádi a jsou vám blízké.  Sport Tato alternativa bude fungovat pouze pokud ji budete provádět delší dobu vytrvale. Navykněte si každý podvečer na pár lehkých cviků z jógy nebo jiných lehkých sportů a snažte se své tělo unavit, nikoli vyčerpat. Cvičit můžete u svitu vonné svíčky a ukolébat se příjemnou atmosférou.  Knihy Nemůžete-li svoji mysl přivést na jiné myšlenky a trápí-li vás povinnosti, snažte se s nimi neusínat. Dobrá knížka s vybraným žánrem vás přivede na zcela jiné myšlenky a přemýšlet můžete o hlavní postavě. Takto se příjemně zabavíte na několik večerů a příště můžete pokračovat u dalších.  Babiččina rada Trik, který zabírá na nejmenší může zaručeně pomoci i vám. Ohřejte si hrnek mléka a přimíchejte lžičku medu. Tento kouzelný nápoj vypijte teplý a hned poté skočte pod peřinu. Tělo bude zahřáté a vy se v klidu můžete oddat spánku. 

 • 0 Vánoce - proč je slavíme?

  5.00 z 2 Hlasů

  Svátky spojené s Ježíšem Kristem, které neopomíjí skoro žádný Čech. Co jsou to Vánoce a proč nás tato tradice doprovází i v dnešní době? Mnoho lidí ztrácí povědomí o tom, jak se k nám tato sláva dostala a právě toho využívají obchodní řetězce, aby zmanipulovali své zákazníky. Pojďme se seznámit s novým nebo osvěžit pár faktů, které se s těmito svátky pojí.  Proč slavíme Vánoce? Kdysi dávno když Řím zvětšoval své hranice a stával se pánem tehdejšího světa, na území dnešní Palestiny žili Židé, stejně jako dodnes. Ti měli svého boha a věřili, že přijde mesiáš neboli mocná osoba pověřená bohem a uvede je v nový svět. Za těch časů narodil se Ježíš Nazaretský neboli Ježíš Kristus a po čase začal kázat slovo boží. Ovšem tvrdil, že to on byl poslán od boha a činil zázraky jeho jménem. Židé v jeho chování viděli rouhání, nevěřili mu a nechali ho ukřižovat, jak bylo v té krajině zvykem nakládat s všelijakými odsouzenci. Ovšem Ježíš za svého života tuto událost předpovídal a tvrdil, že musí umřít na kříži a poté znovu vstát z mrtvých, aby lidé uvěřili síle boží. Kristus sejmut z kříže byl uložen do hrobu, avšak třetí den nebylo po jeho těle ani památky. Poté se zjevil živ svým učedníkům a pověřil je kázáním slova božího. Nakonec vystoupil na nebe.  Jeho víra se šířila po jeho smrti i přes zákazy tehdejších vládců stále dál směrem do Evropy. Byla založena církev v čele s papežem a křesťanství si získalo v našich krajinách dominantní roli. V průběhu času bylo buď přijímáno dobrovolně nebo násilím. Do naší země se tato víra dostala skrze Cyrila a Metoděje a silně zde zakotvila. Ačkoli již nemá tolik vyznavačů, zanechala svůj odkaz v podobě svátků. Jedním z nich jsou Vánoce, kterými si připomínáme narození Ježíše Krista.  Betlém Na náměstích bývají zobrazované jesle s děťátkem, různé postavy a zvířata. Jak souvisí s narozením Ježíše? Do dnešních časů se nám jako zdroje Ježíšova života dochovaly spisy zvané evangelia. Jsou celkem čtyři - Matoušovo, Markovo, Lukášovo a Janovo. Jejich vyprávění se mírně liší a naše tradice čerpá z každého trochu. K těmto informacím přibyly také další z apokryfních spisů neboli z textů, které nejsou církví uznány za platné, ale lidé je znají a čerpají z nich také.  Vyčíst z nich můžeme, že se Kristus narodil v městě Betlémě za svitu hvězdy. Porodila ho matka Marie, a ta i přes to zůstala neposkvrněnou pannou, protože porodila syna božího. Josef byl muž Marie, avšak nebyl biologickým otcem Ježíše. Marie porodila v jeslích nebo také v jeskyni (záleží na zdroji, ze kterého čerpáme).  Zvířata se zde objevují různá. Osel, který byl v té době něco jako dopravní prostředek, vůl, ovce a další.  V okolí se vznáší anděl, který zprávu o Ježíšově narození zvěstoval pastýřům. Bývá také uváděno, že šlo o mágy z orientu, kteří se zabývali astronomií, a proto je přivedla hvězda. Tito tři muži získali postupem času symbol krále a uvádějí se jako tři králové, ačkoli v bibli není řečeno kolik jich bylo. Jako naznačení orientální země mají různé dary (kadidlo, zlato, myrha). Jeden z nich jménem Balthazar je černé pleti. Spekuluje se o tom zda je to kvůli naznačení různých krajin a nebo je zde také možnost, že lidé překreslovali krále z obrazu, který ohořel a mylně se domnívali, že má být Balthazar černý.  Narození Ježíše Krista V tyto dny oslavujeme narození Ježíše Krista. Od této události také určujeme začátek našeho letopočtu. Jde o významný zásah do historie, který nás doprovází až do teď. Stromek, dárky, kapr, bramborový salát jsou jen přídavky k této tradici, které se nabalili postupem času. Dále také různé pověry a příběhy. Hlavní je v tento den oslavovat narození božího syna, který nás přišel vykoupit z dědičného hříchu a ukázat nám pravou cestu. Vánoce by měli být dnem zamyšlení a rozjímání, plné lásky a štědrosti, kterou si můžeme navzájem projevovat.   

 • 0 Půjčit si ještě tento rok, nebo až v příštím roce?

  5.00 z 1 Hlasů

  To je otázka, kterou si v současnosti asi kladou ti, co by chtěli bydlet ve vlastním bytě, zrekonstruovaném domě, ale možná i ti, co potřebují "vyměnit staré za nové" - auto, elektroniku, nábytek a nemají na to dostatek vlastních finančních prostředků. Rozhodování o tom, zda a kdy si vzít půjčku obvykle ovlivňují několik faktorů: dostupnost půjček, výše úroků, nabídkové portfolio, individuální potřeby a možnosti zájemce. Podle statistických údajů si Češi nejvíce půjčují ve formě spotřebitelských úvěrů (56%), hypoteční úvěry tvoří 51%, kreditní karty 44% a přečerpání běžného účtu 31%. Pro ty racionálně smýšlející, kteří před rozhodnutím požádat o půjčku porovnávají a hodnotí situaci na finančním trhu se možná hodí následující informace.   Úvěry na bydlení Česká národní banka přijala již v průběhu tohoto roku další opatření v oblasti obezřetného poskytování úvěrů na bydlení, s cílem zmírnit případná rizika související s problémy při splácení. Už ani v současnosti například nemůže být poskytnuta hypotéka v částce 100% ceny nemovitosti a na financování 80% hypotéky může být poskytnutých pouze 40% ze všech úvěrů na bydlení. Limit ukazatele schopnosti splácet je do 31.12.2017 = 90%, od začátku příštího roku klesne na 85% a od 1.7.2018 bude na hranici 80%. Ukazatel schopnosti splácet = splátky všech finančních závazků žadatele o hypoteční úvěr, které se zohledňují vůči výši jeho čistého příjmu, sníženému o životní minimum a případnému růstu úrokových sazeb. Cílem limitu je zajistit pro dlužníka, který splácí úvěr rezervu pro případ nepředvídaných událostí. Její výška se postupně zvyšuje a od poloviny příštího roku bude dvacet procentní.   Spotřebitelské úvěry I v tomto segmentu budou nastaveny přísnější kritéria pro poskytování bezúčelové půjček, a to i proto, že v současnosti selhává už každý desátý úvěr. Lidé prostě nesplácejí. Banky i nebankovní společnosti budou moci v příštím roce poskytnout půjčku pouze tehdy, pokud žadatelovy měsíční náklady (včetně rezervy) nebudou vyšší než jeho měsíční čistý příjem. V praxi to znamená, že ani zájemce o spotřebitelský úvěr nebo leasing, jehož čistý měsíční příjem dosahuje 20.000,- Kč, nemá žádnou vyživovací povinnost vůči jiné osobě, ale splácí např. hypotéku v částce 8000,- Kč / měsíčně a jeho ostatní životní náklady jsou cca 10.000,- Kč / měsíčně, kdy je nutná zákonná rezerva 20%, úvěr v r. 2018 nedostane. Důvod je ten, že jeho pravidelné měsíční výdaje převyšují měsíční příjem (18.000,- Kč výdaje + 2000,- Kč rezerva). Pro r. 2017 platí ještě rezerva 10%, takže je v limitu a spotřebitelský úvěr může dostat.   A konstatování nebo i rada na závěr Stále platí, že nejvýhodnější jsou finance z vlastních zdrojů. Každou půjčku třeba splatit, i tu z roku 2017 i tu z roku 2018.

 • 0 Výlet na Házmburk

  0.00 z 0 Hlasů

  Projděte se s námi k dominantě Českého středohoří. V blízkosti řeky Ohře se nachází mohutný hrad, který do současné podoby vybudoval rod pánů Zajíců. Výstup k hradu je perfektní volbou na nedělní procházku. Historie hradu Hrad lze za dobrého počasí spatřit i na vzdálenost několika desítek kilometrů. Hora, na níž stojí, byla podle archeologických nálezů obydlena již v pátém tisíciletí před naším letopočtem. Samotný hrad byl založen rodem Lichtenburků přibližně v polovině 13. století. Později hrad získali páni Zajícové od krále Jana Lucemburského. V této době se změnil název hradu z Klapý na Házmburk, dle jména rodu Zajíců. Zbyněk Zajíc z Valdeka nechal hrad rozšířit do dnešní podoby o hradbu, brány a černou věž. Zajícové drželi také nedaleké Libochovice a Budyni, kam si můžete také udělat pěkný výlet. Odkud vyrazit? Na hrad můžete vyrazit hned ze dvou míst. Prvním je obec Klapý, která se nachází na úpatí kopce. V obci se nachází směrovky na parkoviště, odkud vede cesta nahoru po žluté turistické značce. První část cesty je mírná a spíše obchází kopec. Na druhé straně pak začíná stoupat nahoru k hradu. Druhou možností je obec Slatina. Z návsi, která má kruhové uspořádání, vede nahoru také žlutá turistická značka. Mimo jiné zde najdete gotický kostel sv. Jana Nepomuckého. Cesta ze Slatiny vede mezi poli a dále přes ovocný sad. Cesta k hradu vede od rozcestí po červené značce a je většinou kamenitá. Pro kočárky a vozíčkáře je sjízdná s větší náročností. ZAJÍMAVOST: Hrad je obestřen tajemstvím údajných podzemních chodeb, které by měly ukrývat poklad a sudy s lahodným vínem. Hrad na čedičové hoře Hrad je v současné době ve vlastnictví státu. Pro veřejnost otevřen od dubna do konce listopadu. Prohlídka zahrnuje celý areál včetně vyhlídky z Bílé věže. Občerstvit se můžete v malém hradním bufetu. Z hradu se nabízí nádherná vyhlídka do krajiny, na kterou nikdy nezapomenete.

 • 0 Mainská mývalí kočka

  0.00 z 0 Hlasů

  Mainská mývalí kočka má původ v některých severských plemenech, což se odráží i na jejím fyzickém vzhledu. Má totiž až nezvykle hustou srst a huňatý ocas, čímž tak trochu připomíná i medvídka mývala. Dospělost (v ohledu fyzického vývoje) u této kočky přichází nezvykle pozdě, někdy až ve čtvrtém roce života, celkově se „Mainky“ dožívají v průměru deseti až patnácti let.  Mohutná srst je doplněna majestátním vzhledem, kočky obvykle váží i sedm kilogramů, kocouři často přesáhnou desetikilovou hmotnost. Přátelštější kočičí plemeno byste asi hledali jen těžko. Přítulná a nadmíru mazlivá mainská mývalí kočka doslova přilne ke každé rodině, zvykne si i na děti nebo jiná domácí zvířata (bude ráda obvykle třeba i za psího společníka, důležité je, aby nebyla doma přes den sama) a hravost ji neopouští ani ve věku, kdy by jiná kočka dávala najevo, že už se cítí být penzistou a máte jí dát svatý pokoj. Skáčou skoro jako olympionici, nicméně eleganci bengálských koček v sobě tak úplně nemají, a to snad i proto, že jsou spolu s norskou lesní kočkou a ragdollem největšími kočkami na světě. Mají v sobě sice přirozenou kočičí zvědavost, ale nejsou vůbec vtíravé, spíš se zajímají, co vlastně celou dobu doma děláte. Nebudou Vás ani příliš rušit, mňoukají velice potichu (asi jako když vrká holoubě) a spíše málo, velkou část dne samozřejmě navíc prospí. A jedna zajímavost na závěr – mainská mývalí kočka miluje vodu. Zatímco jiná plemena voda odpuzuje, ona se v tom přímo vyžívá, a navíc i skvěle loví, nejen vodní živočichy. „Mainka“ uvítá samozřejmě možnost výběhu, i když je možné ji chovat v klasickém panelákovém bytě. Péče o ni není nijak náročná, a to i co se srsti týče – stačí jen občas pročesat. Srst je totiž velice jemná a prakticky neplstnatí. Toto plemeno je velmi oblíbené hlavně v USA, ale najdete ho i v našich luzích a hájích. Pořizovací cena obvykle dosahuje pěti až deseti tisíc korun za kotě.

Copyright © 2013 - 2024 All-bazar.cz